11 rzeczy, przez które Twoje auto pali więcej

jak ograniczyc zużycie paliwa

Jest wiele czynników, przez które Twoje auto pali więcej

Dopiero co tankowałeś/tankowałaś paliwo, a tu znów sygnalizator pokazuje jego niski poziom. Na to, ile Twoje auto spala ma wpływ wiele czynników. Są takie, na które nie masz wpływu, ale jest też kilka innych, które możesz wyeliminować i tym samym nieco zaoszczędzić. Po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedzieć, jak ograniczyć zużycie paliwa. Przestawiamy dziś 11 rzeczy, przez które Twoje auto pali więcej.

 1. Jazda z opuszczonymi szybami

  Bardziej ekonomiczne jest włączenie klimatyzacji (oczywiście delikatne), która mimo iż jest uważana za paliwożerną i tak nie spowoduje takich strat, jak jazda z odsuniętymi szybami, które zwiększają opór aerodynamiczny pojazdu, a tym samym zużycie paliwa.

 2. Zbyt niskie ciśnienie w oponach

  Powinieneś je regularnie sprawdzać, bo jeśli jest zbyt niskie, Twój samochód będzie więcej spalał. Nie wspominając już o tym, że opony też się wtedy szybciej zużywają. Choć pozornie wydaje się to ze sobą niepowiązane, dbanie o odpowiedni stan opon w Twoim samochodzie także pozwoli ograniczyć zużycie paliwa.

 3. Jazda na zbyt niskim biegu

  Pamiętaj, „jedynka” służy tylko do ruszania, a Twój samochód ma przynajmniej pięć biegów (plus oczywiście wsteczny). Nie bój się wrzucać „piątki”, kiedy rozpędzisz się powyżej 60km/h. Jazda na wyższym biegu sprawi, że Twój samochód będzie nieco mniej spalał.

 4. Zbyt gwałtowne przyspieszanie/hamowanie

  Wiemy, że lubisz dynamiczną jazdę, ale nagłe przyspieszanie, by za chwilę gwałtownie hamować nie jest dobre ani dla Twojego samochodu, ani portfela.

 5. Wożenie w aucie mnóstwa niepotrzebnych rzeczy

  Zrób przegląd zawartości bagażnika i pozbądź się zbędnego balastu. Im większe obciążenie ze sobą wozisz, tym więcej spala Twoje auto. Idziemy o zakład, że jednak nie wszystko, co masz w bagażniku jest Ci codziennie i w każdej sytuacji niezbędne 😉

 6. Zwlekanie z sezonową wymianą opon

  Jazda na oponach zimowych, kiedy temperatury dodatnie utrzymują się już od dłuższego czasu również wpływa na większe zużycie paliwa. Jeśli więc nie korzystasz z opon całorocznych, kiedy tylko zrobi się cieplej, zmień opony na letnie, a gwarantujemy, że zaoszczędzisz na tym procederze.

 7. Postój z zapalonym silnikiem

  Jeśli zamierzasz czekać na kogoś dłużej niż pół minuty, pamiętaj o wyłączeniu silnika. To kolejny dobry nawyk, który pozwoli Ci zaoszczędzić na paliwie.

 8. Kosztowny tuning

  Wszelkie ulepszenia, typu obniżone zderzaki, spojlery itp., które wprowadzasz w swoim aucie, zwiększają jego opór w czasie jazdy i przełożą się na zwiększenie zużycia paliwa. Jeśli więc zamierzasz „odpimpować” swoją brykę, dobrze się zastanów, czy chcesz za to podwójnie płacić.

 9. Zaniedbanie przeglądu stanu technicznego pojazdu

  Zapchany filtr powietrza i paliwa, stare świece – to wszystko odbije się na ilości paliwa zużywanego przez Twój pojazd. Warto więc dbać o regularną wymianę tych elementów, co pozwoli ograniczyć zużycie paliwa.

 10. Niepotrzebny pośpiech na trasie

  Jeśli wybierasz się w długą trasę, np. autostradą o wiele bardziej efektywna okazuje się jazda z prędkością 100-110 km/h niż wyprzedzanie kolumny pojazdów mając 160 km/h na liczniku, by za chwilę zwalniać, bo na Twoim pasie niespodziewanie pojawiła się wolniej jadąca ciężarówka. Naucz się jeździć z równomierną prędkością, przewidywać sytuacje na drodze i w razie potrzeby hamować silnikiem. Na pewno z czasem zauważysz, że taka jazda przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa.

 11. Krótkie trasy

  Zamiast podjeżdżać autem na spotkanie ze znajomymi dwie ulice dalej, lepiej wybierz się tam piechotą, albo wsiądź na rower. Rezygnacja z jazdy samochodem na krótkich trasach przyniesie Ci naprawdę spore oszczędności, jeśli chodzi o zużycie paliwa, a dodatkowo zyska na tym Twoje zdrowie.