Alkoblokada – co powinieneś o niej wiedzieć

      Brak komentarzy do Alkoblokada – co powinieneś o niej wiedzieć

blokada alkoholowa

Według ubiegłorocznych statystyk w Polsce zatrzymano blisko 110 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo lub wykroczenie – w zależności od poziomu alkoholu u kierującego. W takim przypadku sąd orzeka zastosowanie środka karnego w postaci czasowego lub dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Znowelizowane w 2015 roku przepisy pozwalają jednak ubiegać się o zwrot prawa jazdy w kilku określonych przypadkach. Rozwiązaniem ma być zastosowanie tzw. alkoblokady w samochodach należących do kierowców ze wspomnianym wyżej orzeczeniem. Alkoblokada to urządzenie uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu wynosi więcej niż 0.1 mg alkoholu w 1 dm³.

Alkoblokada – co mówi prawo

Zgodnie z literą prawa osoba, wobec której sąd orzekł czasowy zakaz prowadzenia pojazdów, może ubiegać się o warunkowe pozwolenie na prowadzenie pojazdu, kiedy ten zostanie wyposażony w blokadę alkoholową. Wniosek taki może złożyć nie wcześniej, niż po upływie połowy czasu orzeczonego zakazu. Natomiast kierowca, któremu dożywotnio odebrano prawo prowadzenia pojazdów, może starać się o zmianę sądowego orzeczenia po upływie 10 lat. Oczywiście tylko w przypadku, gdy w jego pojeździe zostanie zainstalowana alkoblokada. Wiele osób nie wie o takiej możliwości, choć przepisy te obowiązują już od 2015 roku.

Alkoblokada – dla kogo

Oczywiście nie jest tak, że każda osoba, ubiegająca się o warunkowe pozwolenie prowadzenia pojazdu z alkoblokadą, to pozwolenie otrzyma. Sąd bierze pod uwagę postawę, warunki osobiste oraz zachowanie ukaranego kierowcy po tym, jak został wobec niego orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Co istotne, nawet jeśli sąd wyda pozwolenie na prowadzenie samochodu z blokadą alkoholową, pozwolenie takie wydawane jest warunkowo  i sąd może je cofnąć, jeśli kierowca w sposób rażący naruszy przepisy ruchu drogowego. Przestępstwo popełnione przez kierowcę wcale nie musi w tym przypadku dotyczyć prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Alkoblokada – koszty

Pierwszym kosztem, jakie będzie musiał ponieść kierowca, gdy sąd zezwoli mu na warunkowe prowadzenie pojazdu z blokadą alkoholową jest ponowne wyrobienie dokumentu prawa jazdy. Dokument ten będzie oznaczony specjalnym kodem, informującym, że dany kierowca może prowadzić wyłącznie pojazdu wyposażone w blokadę alkoholową. Natomiast sama alkoblokada to koszt od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Ta rozbieżność cenowa zależy od modelu samochodu. Kierowca musi też pamiętać o obowiązku corocznej kalibracji urządzenia, co również wiąże się z kosztami.

Alkoblokada – skuteczność

Choć alkoblokada to urządzenie montowane w pojazdach od niedawna, jak pokazały badania pilotażowe, jest ona narzędziem skutecznie zmniejszającym ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa związanego z jazdą pod wpływem alkoholu. Według statystyk zastosowanie w pojeździe blokady alkoholowej sprawdza się zarówno w przypadku kierowców, którzy zostali ukarani za jazdę po pijanemu pierwszy raz, jak i tym, którzy za to przestępstwo byli już karani wielokrotnie.