Apteczka samochodowa – co powinna zawierać?

apteczka samochodowa

Warto mieć w swoim samochodzie apteczkę, choć nie jest ona obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu.

Choć apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu w Polsce (konieczna jest jedynie w taksówkach, autobusach i innych pojazdach przeznaczonych do przewozu osób), warto mieć ją w swoim aucie. Nie zajmie dużo miejsca, a w niektórych sytuacjach może się okazać bardzo pomocna. Wszystko oczywiście będzie zależało od jej zawartości. Co zatem powinno się znaleźć w apteczce samochodowej?

Apteczka samochodowa – podstawowe wyposażenie

Najlepiej oczywiście kupić gotową apteczkę, zgodną z europejskimi normami. Apteczka samochodowa zawierająca podstawowe wyposażenie kosztuje kilkadziesiąt złotych. Nieco lepiej wyposażona wersja to już wydatek w granicach 100 zł.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką apteczkę skompletować własnoręcznie. Apteczka samochodowa powinna zawierać przynajmniej jedną parę rękawiczek lateksowych, nożyczki 14,5 cm, z zaokrąglonymi końcówkami, instrukcję udzielania pierwszej pomocy, przynajmniej jeden opatrunek indywidualny typu G i trzy opatrunki typu M, opakowanie plastrów o wymiarach 10×6 cm, rolkę plastra 2,5 cm o długości 5m, trzy opakowania kompresów o wymiarach 10×10 cm, trzy opaski elastyczne 4m x 8 cm, dwie opaski elastyczne 4m x 6 cm, jedną chustę opatrunkową o wymiarach 60×80 cm, dwie chusty o wymiarach 40×60 cm, a także dwie chusty trójkątne oraz koc ratunkowy (folia termiczna) o wymiarach 160×210 cm. Dobrze, by w apteczce znalazł się również ustnik do wykonania sztucznego oddychania.

Według norm unijnych w apteczce samochodowej nie powinny znajdować się żadne leki, ani płyny dezynfekcyjne, typu woda utleniona, które mogłyby zostać użyte w sposób nieprawidłowy i zaszkodzić osobie, której udzielana jest pierwsza pomoc.

Apteczka samochodowa – dlaczego warto mieć ją w samochodzie

Choć jak już wspomnieliśmy, apteczka nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia aut w Polsce, warto mieć ją w swoim pojeździe. Jeśli będziecie świadkami lub bezpośrednimi uczestnikami wypadku, zawartość apteczki może pomóc uratować czyjeś życie. Nawet jeśli nie potraficie udzielić pierwszej pomocy, apteczka może trafić w ręce kogoś, kto będzie umiał to zrobić.

Zawartość apteczki warto także od czasu do czasu sprawdzać (zwłaszcza termin przydatności znajdujących się w niej opatrunków) i w razie potrzeby uzupełniać niezbędne elementy.

Wybierasz się za granicę – pamiętaj o apteczce

Apteczka samochodowa jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu w wielu krajach Unii Europejskiej, np. u naszych sąsiadów – w Niemczech, Czechach, na Słowacji i Litwie – pamiętajcie o tym wybierając się samochodem za granicę. Za brak apteczki może czekać Was wysoki mandat i na nic zdadzą się tłumaczenia, że przecież według polskich przepisów nie macie obowiązku jej posiadania. Niech to więc będzie ostateczny argument za tym, że lepiej mieć apteczkę w samochodzie, mimo iż nie jest ona wymaganym prawnie elementem wyposażenia pojazdu.