Jaki ciągnik wybrać na początek prac w gospodarstwie?

jaki ciągnik wybrać na początek

Zaczynając swoją przygodę z rolnictwem, musisz zadecydować jaki ciągnik wybrać na początek prac w gospodarstwie

Bez ciągnika trudno dziś poradzić sobie nawet w niewielkim, kilkuhektarowym gospodarstwie. Każdy, kto staje przed wyzwaniem jakim jest zakup nowej maszyny na swoje gospodarstwo musi rozważyć wiele kwestii, zanim podejmie ostateczną decyzję. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie ciągnika rolniczego? Jaki model będzie odpowiedni na początek prac na gospodarstwie? Czy warto inwestować w tańsze marki? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie we wpisie poniżej.

Nie ważne czy twoim marzeniem od zawsze była praca w gospodarstwie, mimo iż nikt w Twoim otoczeniu takowego nie prowadził, czy też odziedziczyłeś pola uprawne po kimś z rodziny, albo po prostu postanowiłeś rzucić wszystko i zostać rolnikiem – prędzej czy później będziesz musiał zakupić ciągnik, który w znacznym stopniu ułatwi Ci codzienną pracę w gospodarstwie.

Zanim jednak zadecydujesz, musisz wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

– wielkość Twojego gospodarstwa,

-rodzaj działalności, na którym chcesz się skupić (bydło, zboża, warzywa, itd.)

– maszyny, które posiadasz lub planujesz zakupić

Jaki ciągnik wybrać na początek – nowy czy używany?

Na początku musisz określić w przybliżeniu, jaką kwotą  dysponujesz , czy masz szansę na jakieś dotacje lub ewentualnie zaciągnięcie kredytu. Kiedy masz już mniej więcej ogląd sytuacji finansowej pozostaje jeszcze kwestia zadecydowania, czy ciągnik, który zamierzasz nabyć będzie nowym sprzętem, czy też używanym. W tym miejscu nikogo nie zamierzamy przekonywać. Zarówno zakup nowych, jak i używanych ciągników rolniczych ma swoje plusy i minusy. Za zakupem używanych ciągników zazwyczaj przemawia niższa cena. Jak pokazują statystyki, z roku na rok coraz więcej rolników decyduje się na zakup używanych traktorów. Wiadomo, że taki zakup zawsze wiąże się z ryzykiem, jednak jeśli odpowiednio sprawdzicie wszystkie najważniejsze parametry maszyny przed zakupem (czy łatwo zapala, czy biegi płynnie wchodzą, czy hamulce i sprzęgło prawidłowo działają, jaki jest stan opon, jak pracuje silnik i jak wygląda olej w traktorze), powinna  Wam ona służyć przez długie lata.

Z kolei często w cenie popularnych używanych ciągników, kupić można nowe maszyny mniej znanych producentów. W tym przypadku jednak może pojawić się po pewnym czasie problem z częściami, bądź też serwisowaniem.

Inwestuj w sprawdzone marki

Decyzja z pewnością nie należy do łatwych, jednak jeśli dysponujesz niewielkim, kilkuhektarowym areałem, odpowiednią maszyną dla Ciebie będzie któryś z modeli marki Ursus albo Zetor. To bardzo popularne i przez wielu chwalone ciągniki. Zwłaszcza Zetor jest dobrze kojarzoną marką, której ciągniki mają zupełnie przyzwoity stosunek jakości do ceny. Ursus z kolei to legendarny ciągnik, a jego modele z serii „C” niezmienne od lat cieszą się dużą popularnością i niesłabnącym zaufaniem wśród rolników. Jeśli więc nie chcesz szukać, eksperymentować i kombinować, a przy tym nie posiadasz rozległych upraw wybór któregoś z modeli Ursusa lub Zetora będzie stosunkowo bezpieczną decyzją.

Jeśli na zakup ciągnika rolniczego możesz przeznaczyć większą kwotę, a przy tym posiadasz kilkunasto-, czy kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo, możesz rozważyć zakup któregoś z modeli bardzo popularnych i dobrze sprzedających się w ostatnich latach w Polsce producentów – John Deere lub New Holland. Wybór modeli ciągników tych firm jest naprawdę spory i każdy z pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Toplista ciągników

Jeśli nadal nie możesz zdecydować się na wybór konkretnej marki ciągnika, być może decyzję ułatwi Ci zestawienie najczęściej kupowanych w ubiegłym roku marek w Polsce:

New Holland

John Deere

Zetor

Deutz-Fahr

Kubota

Case IH

Claas

Farmtrac

Ursus

Valtra

Przydatne informacje o wielu markach i modelach ciągników rolniczych, które także mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji, znajdziesz na stronie www.ciagniki-maszyny-rolnicze.pl