Darmowe programy do obróbki zdjęć

      Brak komentarzy do Darmowe programy do obróbki zdjęć
darmowe programy do obróbki zdjęć

Do prostej edycji graficznej wystarczą darmowe programy do obróbki zdjęć

W poprzednim wpisie dotyczącym fotografii przedstawiliśmy najlepsze darmowe programy do przeglądania i katalogowania zdjęć. Teraz pora przyjrzeć  się darmowym programom do obróbki graficznej. Nie każdego stać na zakup profesjonalnych programów, oferujących niemal nieograniczone możliwości edycji fotografii , dlatego warto, przynajmniej na początek zapoznać się z możliwościami, jakie dają dostępne w sieci darmowe programy do obróbki zdjęć. Jeśli nie zajmujecie się fotografią profesjonalnie, programy te powinny Wam w zupełności wystarczyć do podstawowej edycji zdjęć.

GIMP

To dość zaawansowany edytor, a ilość dostępnym w nim funkcji, może fotograficznego laika przyprawić o zawrót głowy. Ale spokojnie – w internecie możecie znaleźć mnóstwo filmików instruktażowych i porad, dotyczących obsługi GIMPa. Zresztą – trening czyni mistrza, więc kiedy już zapoznacie się z najważniejszymi funkcjami programu, nie będziecie chcieli korzystać z żadnego innego. Mnóstwo narzędzi, filtrów i wtyczek , które program obsługuje, pozwala na dość zaawansowaną edycję fotografii. GIMP posiada wiele narzędzi podobnych do Photoshopa, dlatego jeśli dobrze opanujecie edycję zdjęć w tym programie, przełączenie się na jeszcze bardziej zaawansowane edytory graficzne, nie będzie dla Was żadnym wyzwaniem.

Paint.NET

Mimo podobnej nazwy  nie ma nic wspólnego z popularnym Paintem. To program dość zaawansowany, przypominający nieco Photoshopa. Umożliwia m.in. pracę na warstwach, zaś dzięki bocznemu panelowi z historią zmian nanoszonych na zdjęcia, łatwo cofnąć wykonane operacje. Program umożliwia także dodawanie różnorodnych efektów specjalnych do edytowanych fotografii. Układ narzędzi jest przejrzysty, a po bliższym zapoznaniu się z dostępnymi opcjami, warto wykorzystywać do edycji zdjęć skróty klawiszowe. Do poprawnego działania Paint.NET konieczne jest zainstalowanie pakietu Microsoft .NET Framework.

Fotor

Prosty w obsłudze, niezwykle intuicyjny program, umożliwiający podstawową obróbkę zdjęć – przycinanie, zmianę ostrości, jasności itd. Oprócz tego użytkownik ma do wyboru dość rozbudowaną paletę różnorodnych filtrów i ramek. Fotor posiada także ciekawe szablony, umożliwiające tworzenie własnych grafik. Opcja ta znakomicie sprawdza się np. w przypadku projektowania grafiki na bloga. Program dostępny jest także w wersji na smartfony. Notabene Fotor w pierwotnej wersji miał być właśnie narzędziem do szybkiej edycji zdjęć na urządzeniach mobilnych.

Picmonkey

To jeden z najprostszych w obsłudze programów do edycji zdjęć, zawierający przy tym całkiem pokaźną gamę różnorodnych opcji. Program umożliwia m.in. przycinanie zdjęć z zachowaniem proporcji, zmniejszanie wagi zdjęć, a także zmianę ich jasności, nasycenia i kolorów. Użytkownik może korzystać także z szerokiej puli filtrów fotograficznych, dzięki którym edycja zdjęć staje się jeszcze prostsza. Program pozwala na dodawanie do zdjęć ramek, podpisów, symboli oraz malowanie na fotografiach dowolnych efektów za pomocą pędzla.

Programy do obróbki zdjęć online

Jeśli nie chcecie ściągać na dysk kolejnych megabajtów, a zależy Wam na szybkiej edycji zdjęć, zanim np. wyślecie je do druku, albo umieścicie na portalach społecznościowych, dobrą opcją będzie skorzystanie z edytorów online. Jest ich w sieci całe mnóstwo. Większość z nich umożliwia podstawową korektę zdjęć, jak np. usuwanie efektu czerwonych oczu, zmianę kontrastu, wyostrzanie zdjęć, a także dodawanie różnorodnych filtrów. Jeśli więc nie chcecie poddawać swoich fotografii zaawansowanemu retuszowi, użycie edytorów online do drobnej ich korekty będzie najlepszą opcją.