Dlaczego warto czytać książki?

      1 komentarz do Dlaczego warto czytać książki?

dlaczego warto czytać książki

Statystyki są zatrważające. Ponad 60% Polaków w ogóle nie czyta książek. Można to oczywiście tłumaczyć brakiem czasu, wysokimi cenami książek, popularnością internetu, traumą po obowiązkowych szkolnych lekturach. Zamiast jednak na siłę szukać usprawiedliwień, my wolimy pokazać, że czytanie książek to nie strata czasu i ginące zajęcie zarezerwowane niemal wyłącznie dla studentów i tych, którzy nie mają co zrobić z wolnym czasem. Dlaczego warto czytać książki? Oto dziesięć argumentów nie do podważenia.

Czytanie wspomaga pamięć

Jeśli więc nie chcesz mieć za kilka lat problemów z zapamiętaniem gdzie położyłeś telefon, albo na kiedy masz umówioną wizytę do lekarza, po prostu zacznij czytać. Przyswajanie nowych informacji z książek, łączenie faktów, wyobrażanie sobie opisanych przez autora miejsc, to fantastyczny trening dla Twojego mózgu.

Czytanie wzbogaca słownictwo

Im więcej różnorodnych książek będziesz czytać, tym bogatszy będzie Twój zasób słów. Czytając, nieświadomie zapamiętujemy pewne frazy, a nowe słowa automatycznie zapisują się w naszej pamięci. Zobaczysz, że po przeczytaniu kilku książek napisanie wypracowania w szkole, czy sprawozdania w pracy, wyda Ci się o wiele łatwiejsze.

Uczysz się ortografii i zasad wysławiania

Każda książka, zanim trafi do druku jest czytana, redagowana i poprawiana przez specjalistów od języka. Dlatego do swoich rąk otrzymujesz produkt wolny od wszelkich błędów stylistycznych i ortograficznych. Możesz więc bez skrępowania oddawać się lekturze i przy okazji zapamiętywać zapis trudniejszych słów i poprawne konstrukcje gramatyczne zdań w danym języku.

Książki rozwijają kreatywność

Coraz więcej powstaje książek nastawionych stricte na rozwijanie kreatywności u czytelników. Zawierają one szereg zadań i poleceń, których wykonywanie pobudza wyobraźnię i wyzwala pokłady kreatywności u czytelników.  Jednak tak naprawdę w każdej książce możesz znaleźć coś, co Cię zainspiruje, podsunie rozwiązanie dręczących Cie problemów, czy po prostu pozwoli inaczej spojrzeć na pewne kwestie.

Czytanie działa relaksująco i pozwala zredukować stres

Zagłębiając się w świat książkowych bohaterów, razem z nimi przeżywasz towarzyszące im przygody, na które, nie ma się co oszukiwać, raczej nie masz szans w codziennym życiu (może czasem to i lepiej- patrz kryminały ;)). Czytając książkę przeżywasz swego rodzaju katharsis, jednocześnie odrywając się od codziennych obowiązków, które zaprzątają Twoją głowę.

Czytanie to dobry sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych

Są branże, w których specjaliści muszą być cały czas na bieżąco z wszelkimi nowinkami. Czytanie książek to doskonały sposób na przyswajanie nowej wiedzy, dzięki której staniesz się bardziej atrakcyjny na rynku pracy. Czytając branżowe publikacje, nigdy nie wypadniesz z obiegu i łatwo będzie Ci „błysnąć” swoją wiedzą na firmowej konferencji.

Książki kształtują charakter i uczą empatii

Dlatego od najmłodszych lat warto sięgać po mądre książki. W większości lektur dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane. Dzięki książkom uczysz się właściwych zachowań i norm społecznych. Błędy popełnione przez bohaterów pozwolą Ci uniknąć niewłaściwych życiowych wyborów. Czytając uczysz się także właściwie rozpoznawać i rozumieć ludzkie emocje

„Mole książkowe” to osoby aktywne i kulturalne

Oczywiście wszystko to jest zasługą książek. Statystyki pokazują, że wśród czytających występuje bardzo duży odsetek osób aktywnie uprawiających sport. Osoby czytające książki są bardziej otwarte na poznawanie świata oraz biorą aktywny udział w życiu społecznym i politycznym swojego kraju. Mają też wyższą samoocenę.

Czytanie rozwija umiejętność analitycznego myślenia

Im więcej książek z danego gatunku czytasz, tym łatwiej przychodzi Ci domyślenie się, jakie zakończenie może mieć kolejna lektura. Nic dziwnego – w końcu znasz już pewne schematy, na których opiera się większość książek. Dzięki czytaniu, także w codziennym życiu łatwiej będzie Ci klasyfikować pewne fakty i przewidywać konsekwencje określonych działań. Podejmowanie decyzji także okaże się łatwiejsze.

Czytający są bardziej atrakcyjni

Skoro czytasz, jesteś inteligentny, kreatywny masz bogaty zasób słownictwa… Nic dziwnego, że jesteś też bardziej atrakcyjny dla płci przeciwnej. Zwłaszcza czytający panowie są lepiej oceniani przez kobiety pod względem atrakcyjności. No to na co jeszcze czekasz? Biegnij do księgarni lub biblioteki 😉