Egzotyczne owoce, które możesz uprawiać w doniczce

      Brak komentarzy do Egzotyczne owoce, które możesz uprawiać w doniczce

Choć uprawa egzotycznych roślin w warunkach klimatycznych panujący w Polsce wydaje się niemożliwa, tak naprawdę wiele gatunków z powodzeniem możemy wyhodować od pestki we własnym domu. Oczywiście nie jest to łatwe i nie zawsze się udaje, ale warto podjąć próbę, bo egzotyczne owoce w mieszkaniu cieszą oko, a po kilku latach mamy nawet szanse na doczekanie się niewielkich zbiorów z własnej hodowli. Jakie gatunki najlepiej sprawdzą się w domowej uprawie? Poniżej znajdziecie przykłady roślin, których uprawa nawet mniej wprawnym domowym ogrodnikom nie powinna przysporzyć trudności.

Awokado

Awokado z łatwością wyhodujemy z pestki. W tym celu pestkę należy dokładnie oczyścić, w węższą część wbić równomiernie cztery wykałaczki i na tej konstrukcji umieścić pestkę w naczyniu z wodą. Pestka ma być tylko częściowo zanurzona. Należy pamiętać, by co jakiś czas zmieniać wodę na świeżą. Po około 2-3 tygodniach powinien pojawić się korzonek. Następnie pestka pęka i z jej górnej części wyrasta łodyga. Warto być cierpliwym, bo czas oczekiwania na korzenie może się mocno wydłużyć. W niektórych przypadkach może to być nawet 5 tygodni. Jednak kiedy korzenie wyrastające z pestki będą już wyraźnie widoczne, warto pestkę umieścić w doniczce z ziemią (górna część pestki musi wystawać nieco ponad powierzchnię ziemi). W ziemi awokado będzie rosło szybciej i wkrótce doczekamy się łodygi z pięknymi liśćmi. Po około 10 latach, jeśli zapewnimy roślinie dogodne warunki, być może doczekamy się nawet owoców.

Cytryna

Z cytryną sprawa wydaje się prosta, ale tylko z pozoru. W teorii wystarczy ziarenko cytryny umieścić w doniczce z ziemią, ale nie zawsze efektem takiego działania będzie uzyskanie egzotycznej rośliny. Czasem z pestki po prostu nic nie wyrośnie, więc trzeba próbować do skutku. Krzew cytrynowy wygląda bardzo atrakcyjnie i będzie niewątpliwą ozdobą parapetu. Cytryny potrzebują do wzrostu dużej ilości światła, dlatego warto umieścić je na dobrze nasłonecznionym parapecie. Latem cytrynę z powodzeniem można wynieść na balkon czy taras. Po kilku latach, gdy cytryna osiągnie rozmiary niewielkiego drzewka, mamy szansę na zebranie z niego owoców. Będą one raczej niewielkie, ale satysfakcja z własnoręcznie wyhodowanej egzotycznej rośliny na pewno będzie o wiele większa.

Tak samo postępujemy, jeśli chcemy wyhodować z pestki mandarynki albo pomarańcze. Te egzotyczne owoce są najłatwiejsze w uprawie – wystarczy tylko zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu.

Ananas

Pozyskanie sadzonki wymaga nieco zachodu, ale już nawet po 3 latach możemy się doczekać owocu, więc watro trochę poeksperymentować. Z zakupionego owocu ananasa należy odciąć rozetę liściową. Dobrze jest to zrobić razem z kawałkiem miąższu, żeby nie uszkodzić znajdujących się tuż pod rozetą korzonków. Odciętą sadzonkę delikatnie oczyszczamy z miąższu, by odsłonić korzonki. Następnie umieszczamy sadzonkę w piaskowo-torfowym podłożu z dodatkiem ukorzeniacza. Ukorzenianie może chwilę potrwać, jednak jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki do wzrostu, będziemy mogli obserwować jak nasz ananas kwitnie, a po jakimś czasie nawet skosztować jego owoców.

Mango

Uprawa mango z pestki nie jest łatwa, ale są na nią aż dwa sposoby. Pierwszy z nich to umieszczenie dokładnie oczyszczonej pestki w słoiku z wodą na około dwa tygodnie. Po tym czasie powinny się pojawić korzenie. Drugi sposób to rozłupanie pestki i wydobycie z jej wnętrza tzw. migdała. Tę wewnętrzną pestkę mango należy umieścić bezpośrednio w doniczce ze zmieszanymi piaskiem i torfem. Ostry koniec pestki powinien wystawać nieco ponad powierzchnię ziemi. To rozwiązanie niesie jednak ze sobą spore ryzyko zgnicia owej pestki. Jeśli jednak się uda, szybciej doczekamy się łodygi, niż w przypadku hodowli mango z całej pestki. Podłoże, w którym rośnie mango powinno być cały czas wilgotne. Krzew mango dzięki pięknym błyszczącym liściom wygląda niezwykle ozdobnie, więc nawet jeśli nie doczekamy się owoców, będzie on stanowił niewątpliwą ozdobę mieszkania.

Kawa

To jedna z trudniejszych w uprawie egzotycznych roślin. Wyhodowanie kawy z ziaren nie jest łatwe ze względu na ich szybką utratę właściwości kiełkujących. Nawet wysianie ich bezpośrednio po zakupie nie gwarantuje nam, że doczekamy się kiełków. Dlatego lepiej kupić gotowe, niewielkie sadzonki. Można je znaleźć nawet w popularnych marketach. Kawa preferuje podłoże lekkie, próchnicze i żyzne. Stanowisko do wzrostu rośliny powinno być jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Kawa dobrze rośnie w wilgotnym podłożu, jednak z podlewaniem trzeba być wyjątkowo ostrożnym, gdyż na nadmiar wody roślina szybko reaguje gniciem. Jeśli chcemy doczekać się kwiatów i owoców, musimy uzbroić się w cierpliwość. Na takie atrakcje kawa może kazać poczekać swoim hodowcom nawet do 10 lat.