Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy w biurze?

jak powinno wyglądac stanowisko pracy w biurze

Ergonomiczne stanowisko pracy pomaga w lepszym wykonywaniu swoich obowiązków

Zakładamy, że postępując zgodnie z naszymi wskazówkami z artykułu na temat  przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, znalazłeś już wymarzoną pracę. Pora teraz sprawdzić, czy Twoje stanowisko pracy zasługuje na miano ergonomicznego, czyli czy jest optymalnie przystosowane do rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy i umożliwia Ci wykonywanie tej pracy wygodnie i sprawnie.

Ergonomiczne stanowisko pracy w biurze

Oczywiście każde stanowisko pracy ma swoje własne wytyczne, jeśli chodzi o ergonomię. W tym artykule zajmiemy się ergonomią pracy biurowej. Praca ta często kojarzona jest jako stosunkowo bezpieczna dla zdrowia. Pracownik biurowy nie jest przecież narażony na zewnętrzne ryzyka i niespodziewane zdarzenia , jak  przypadku pracy na wielu stanowiskach fizycznych. Jednak długie godziny spędzane za biurkiem, zwłaszcza, gdy spędzamy je na niewłaściwie przystosowanym dla nas stanowisku pracy, mogą poważnie odbić się na naszym zdrowiu.

Biurko

Jeden z kluczowych elementów stanowiska pracy. Powinno być odpowiednio długie i szerokie, tak by pomieścić na nim wszystkie niezbędne do pracy sprzęty i móc komfortowo realizować przy nim swoje obowiązki.

Krzesło

Musi być wygodne i posiadać regulację wysokości, którą będziemy mogli dostosować do wysokości biurka i własnej wygody. Dobrze by krzesło miało także regulowane oparci i posiadało podłokietniki. Dzięki tym elementom nasz kręgosłup mniej ucierpi podczas  długich godzin spędzanych w pozycji siedzącej. Krzesło powinno być ustawione na takiej wysokości, by Twoje ręce wygodnie spoczywały na klawiaturze i tworzyły kąt prosty w łokciu. Stopy powinny w całości spoczywać na ziemi. To pozwoli uniknąć kłopotów z krążeniem. Jeśli w takiej pozycji jest Ci niewygodnie, możesz poprosić pracodawcę o zapewnienie Ci podnóżka.

Podnóżek

Ustaw go maksymalnie pod kątem 15° i trzymaj na nim oparte całe stopy. Podnóżek choć może nie jest popularnym elementem wyposażenia biur, w znaczący sposób może podnieść komfort pracy.

Monitor

Według danych na stronie Państwowej Inspekcji Pracy, zawierających wytyczne co do ergonomicznego stanowiska pracy, prawidłowo ustawiony monitor powinien znajdować się w odległości 40-75 cm od oczu, tak by kąt patrzenia na ekran wynosił 20°-50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu. Takie ustawienie sprawia, że nasze oczy i kark mniej się męczą podczas pracy. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, by padające przez nie światło nie utrudniało pracy na komputerze.

Przerwa

Zalecane jest by w każdej godzinie pracy robić sobie pięć minut przerwy. W tym czasie powinnaś/powinieneś wstań zza biurka, przespacerować się po pokoju lub korytarzu. Możesz wykonać lekkie ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. Takie krótkie przerwy dobrze wpłyną także na Twoją efektywność.

Zadbaj o wzrok

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy to kwestia tak oczywista, że chyba  nie musimy o niej przypominać. Jednak kilka godzin dziennie spędzanych przed ekranem komputera prawdopodobnie prędzej czy później odbije się na Twoim wzroku. Pamiętaj o jego regularnej kontroli, a kiedy tylko pojawią się jakieś nieprawidłowości, nie zwlekaj z zakupem okularów. Możesz także wybrać soczewki kontaktowe, jednak w tym przypadku pamiętaj również o zakupie nawilżających kropli do oczu. Długie godziny wpatrywania się w monitor i klimatyzowane biurowe pomieszczenie w połączeniu z soczewkami na pewno będą wymagały zapewnienia Twoim oczom dodatkowego nawilżenia.