Fotografia kreatywna – najważniejsze elementy

      Brak komentarzy do Fotografia kreatywna – najważniejsze elementy

fotografia kreatywna zasady

Kompozycja fotografii to kluczowa kwestia, pozwalająca na stworzenie poprawnych pod względem technicznym kadrów. Warto o tym pamiętać także w przypadku fotografii kreatywnej. Zanim zdecydujemy się na wciśnięcie migawki, warto najpierw w głowie ułożyć sobie zamysł fotografii, którą chcemy wykonać. Musimy wcześniej dokładnie wiedzieć, co chcemy przedstawić na zdjęciu, jaki jest nasz cel, co chcemy przekazać widzowi poprzez dany kadr. Fotografia kreatywna zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż żaden inny rodzaj fotografii tak bardzo nie oddziałuje na nasze zmysły. Na jakie elementy szczególnie zwrócić uwagę, gdy chcemy uczyć się fotografii kreatywnej – oto nasza garść wskazówek.

Fotografia kreatywna – właściwa kompozycja

Kompozycja na zdjęciu powinna zawierać główny motyw, element przyciągający wzrok, ale nie może być on jedyną rzeczą umieszczoną w kadrze. Fotograf powinien też baczną uwagę zwracać na elementy znajdujące się  w tle, gdyż to od ich ułożenia w dużej mierze zależy, czy zdjęcie okaże się udane. Zamieszczonych w kadrze elementów nie może być zbyt wiele, gdyż sprawi to wrażenie chaosu i utrudni odbiór zdjęcia. Zbyt mała ilość elementów także nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż odbiorca otrzyma w ten sposób niepełną informację i trudno będzie mu poznać intencję autora fotografii. Żaden element zdjęcia nie powinien być przypadkowy, dlatego trzeba wypracować sobie umiejętność patrzenia w wizjer i dostrzegania wszystkich istotnych elementów, które mogą znaleźć się w kadrze. Te mało ważne dla zdjęcia, czy wręcz przeszkadzające w jego odbiorze, powinno się wyeliminować, poprzez stosowną zmianę kompozycji.

Fotografia kreatywna – kluczowe elementy

Oprócz wymienionych wcześniej elementów, kluczową rolę we właściwej kompozycji odgrywają linie. To one w dużej mierze decydują i tym, jak zostanie odebrane zdjęcie. Układ linii kieruje nasz wzrok w określone miejsca w kadrze, wywołują wrażenie dynamiki lub stabilności. Równie ważny dla kompozycji jest kształt. Jeśli skupiamy się na fotografowaniu kształtu, musimy pamiętać o tym, by był on właściwie oświetlony (najlepiej przednim lub tylnym światłem) i odpowiednio skontrastowany z tłem. Kolejnym ważnym elementem jest forma. To ona nadaje zdjęciu głębi i w dużej mierze decyduje o odbiorze fotografii przez widza. Kształty widoczne w kadrze, przy użyciu odpowiedniego światła mogą wywoływać u odbiorcy różne reakcje emocjonalne, nasuwać skojarzenia.

Fotografia kreatywna – oddziaływanie na zmysły

Szczegółem, który zazwyczaj na fotografii pozostaje niejako ukryty, ale także ma duże znaczenie w fotografii kreatywnej jest faktura. Dzięki właściwemu oświetleniu możemy łatwo wydobyć na pierwszy plan fakturę fotografowanego obiektu i tym samym mocno oddziaływać na zmysły i emocje odbiorcy.

Elementem, który także dość istotnie oddziałuje na zmysły odbiorcy jest wzór. Na ten element szczególnie zwraca się uwagę w przypadku makrofotografii. To właśnie zdjęcia wykonywane tą techniką przedstawiające znane nam przedmioty, ale ukazane w zupełnie innej, nieznanej nam skali i perspektywie, sprawiają, że zaczynamy patrzyć na świat jak na doskonałe dzieło sztuki.

Fotografia kreatywna – znaczenie koloru na zdjęciach

W fotografii kreatywnej dużą rolę odgrywa także kolor na zdjęciach. Barwy mają wiele przesłań i znaczeń, a wprawny fotograf powinien umieć je dostrzegać i odpowiednio wykorzystać. Kolory mogą wywoływać skojarzenia, budować kontrast. Najlepiej uczyć się odkrywania kolorów fotografując w skali „makro”. Najłatwiej wtedy dostrzec potęgę koloru. Również fotografie wykonane w odcieniach szarości, dzięki zwróceniu uwagi na wspomniane wcześniej kształty, faktury lub wzory, mogą w znaczący sposób wpływać na zmysły odbiorcy i zachwycać nie mniej niż te kolorowe.

Fotografia kreatywna nie jest łatwą sztuką, w głównej mierze polega na przedstawianiu tych elementów świata, które zwykły człowiek mija na co dzień, nie zwracając na nie szczególnej uwagi. Pokazane w nietypowy sposób, przy zachowaniu szczególnej dbałości o wymienione wcześniej elementy, nawet najzwyklejsze przedmioty, kreatywnie uchwycone w kadrze, zaczynają budzić zainteresowanie, oddziaływać na zmysły odbiorcy i  wzbudzać u nich podziw dla fotografa, który w tak niezwykły sposób potrafił zainteresować widzów zwykłymi przedmiotami. Warto spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy, przyjrzeć się bliżej otaczającym nas kolorom, fakturom, liniom, kto wie, może odkryjemy w sobie kreatywnych fotografów.