Fotografia portretowa – praktyczne wskazówki

      Brak komentarzy do Fotografia portretowa – praktyczne wskazówki

Fotografia portretowa

Fotografia portretowa, choć należy do jednych z najpopularniejszych dziedzin fotografii nie jest łatwą sztuką. Wielu amatorom fotografii wydaje się, że nie ma nic prostszego – ot bierzemy aparat, celujemy obiektywem w modela lub modelkę i robimy zdjęcie. I tak na przykład media społecznościowe zasypywane są codziennie dziesiątkami tysięcy byle jakich zdjęć pseudoportretowych. Tymczasem wystarczy pamiętać o kilku złotych zasadach fotografii portretowej, dzięki którym Wasze zdjęcia będą nie tylko poprawne pod względem warsztatowym, ale także będą przyciągać uwagę i budzić zainteresowanie odbiorców.

Fotografia portretowa – rodzaje kadrów

W fotografii portretowej wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kadrów. Pierwszy z nich to plan pełny, na którym widoczna jest cała sylwetka fotografowanej osoby. Ten rodzaj kadru najczęściej wykorzystywany jest w fotografii mody. Kolejny typ to plan amerykański – nasz model widoczny jest na zdjęciu od kolan wzwyż. To także dość popularny w fotografii mody kadr. Ostatnim typem kadru jest półzbliżenie, czyli zdjęcia, na którym widoczne są ramiona i głowa osoby fotografowanej. Wybór kadru zależy od naszego pomysłu na portret. Plan pełny i plan amerykański sprawdzają się dobrze przy fotografowaniu większej ilości osób. Półzbliżenie jest chyba najczęściej kojarzone z fotografią portretową. Dzięki takiemu kadrowaniu możemy dokładnie pokazać twarz modela, a zwłaszcza oczy, na które najczęściej zwraca się uwagę w fotografii portretowej.

Fotografia portretowa – ustawianie ostrości

Nie musimy chyba przypominać, jak ważna jest ostrość w każdym z rodzajów fotografii. Przy tworzeniu fotograficznych portretów nie możemy pozwolić sobie na nieostre zdjęcia. Najlepszą i niezawodną metodą jest ostrzenie na oczach osoby, którą portretujemy. W takim przypadku nie ma mowy o nieudanym zdjęciu. Oczy to element twarzy, który najbardziej przykuwa uwagę, dlatego skupiając się podczas tworzenia fotograficznego portretu właśnie na oczach, mamy niemal stuprocentową pewność, że nasze zdjęcie będzie przyciągać uwagę odbiorców. Warto też obniżyć nieco głębię ostrości w fotografii portretowej, dzięki czemu uzyskamy rozmycie tła, a tym samym jeszcze bardziej wyodrębnimy na fotografii twarz portretowanej osoby.

Fotografia portretowa – malowanie światłem

Światło odgrywa w fotografii niebagatelną rolę – to prawda stara jak świat. W fotografii portretowej dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, możemy ukryć  drobne mankamenty modela i podkreślić jego urodę. Unikajmy ostrego światła, które sprawia, że fotografowana twarz staje się płaska i bez wyrazu. W fotografii portretowej warto skupić się na grze świateł i cieni, dzięki której można uzyskać naprawdę niesamowite efekty. Rozproszone światło także daje dobre efekty, nie bójcie się więc używać do fotografii portretowej przestrzeni, gdzie łatwo o naturalne odbicie i rozproszenie światła. Pamiętajcie też, by tło, na którym portretujecie było w miarę jednolite i nie odwracało uwagi od osoby przedstawianej na zdjęciu.

Fotografia portretowa – naturalność górą

Pozwólcie Waszym modelom zachowywać się swobodnie, nie ustawiajcie ich, nie zmuszajcie do przybierania określonych póz. Takie naturalne zdjęcia portretowe udają się zazwyczaj o wiele lepiej, niż sztuczne, wymyślone przez fotografa inscenizacje. Wasz model zapewne dobrze wie, który profil ma bardziej korzystny i z jakim wyrazem twarzy wygląda najlepiej, więc zaufacie mu i po prostu zatrzymujcie w kadrze to, co widzicie. Pamiętajcie także o trzymaniu aparatu na odpowiedniej wysokości – najlepiej na poziomie oczu modela. Wówczas jego sylwetka nie będzie zniekształcona przez obiektyw. Jeśli chcemy nieco wysmuklić na zdjęciu fotografowaną osobę, dobrze jest skierować obiektyw nieco niżej, trik ten sprawdza się zwłaszcza przy fotografowaniu całej sylwetki.