Ile trwa i ile kosztuje regeneracja turbiny?

      Brak komentarzy do Ile trwa i ile kosztuje regeneracja turbiny?
ile trwa regeneracja turbiny

Turbosprężarka, choć teoretycznie powinna być długowiecznym podzespołem, m.in. w wyniku nieprawidłowego użytkowania może ulec awarii. Od stopnia jej uszkodzenia zależeć będzie, czy specjaliści z warsztatu naprawy turbin, do którego się zgłosimy, zalecą jej wymianę, czy też wystarczy sama regeneracja uszkodzonej części. Jak długo trwa regeneracja turbiny? Ile zajmuje jej wymiana? I w końcu – z jakimi kosztami musimy się liczyć w obydwu przypadkach? W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na te nurtujące wielu właścicieli aut pytania.

Ile trwa regeneracja turbiny?

Termin, jaki podamy jest oczywiście orientacyjny, bo wszystko zależy od tego, jak wielu klientów i jak liczne moce przerobowe ma dany warsztat. Jednak w sytuacji idealnej regeneracja turbiny nie powinna zająć więcej niż jeden-dwa dni robocze, wliczając w to również zdemontowanie, testy zregenerowanej turbiny oraz jej ponowny montaż. Kolejnymi zmiennymi, jakie trzeba brać pod uwagę w tym przypadku są rodzaj turbiny, która ma zostać poddana regeneracji oraz stopnień jej uszkodzenia. Może się bowiem okazać, że ze względu na poważne usterki w tym, jakże istotnym dla funkcjonowania całego pojazdu elemencie, czas oczekiwania na jego naprawę nieco się wydłuży.

Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki?

Tu wszystko jest tak naprawdę zależne od stopnia uszkodzenia turbiny. W samochodzie osobowym, jeśli uszkodzenie nie jest poważne za regenerację turbosprężarki zapłacimy przeciętnie od ok. 700 do 1200 zł. Cena uzależniona jest także od modelu i rodzaju turbiny, jaką posiadamy. Podane wcześniej widełki cenowe to najniższe stawki, na jakie powinniśmy być przygotowani, kiedy chcemy poddać regeneracji nasze turbo. Naprawa poważniejszych uszczerbków na zdrowiu naszej turbiny to oczywiście wyższe koszty. A jeśli specjaliści od regeneracji uznają, że turbo w naszym samochodzie do niczego się już nie nada, wtedy pozostaje nam już tylko wymiana mocno wyeksploatowanej części.

Jakie elementy turbiny najczęściej podlegają regeneracji?

Niepokojące odgłosy i zbyt głośna praca turbosprężarki, brak mocy, czarny dym, czy nagłe ubytki oleju to sygnały, że z naszą turbosprężarką dzieje się coś niepokojącego. Zamiast czekać, aż będzie za późno, lepiej zawczasu zgłosić się do warsztatu, gdzie auto z uszkodzą turbiną oddamy w ręce profesjonalistów. Najczęściej awarii ulegają wirnik turbiny, łożyska, czy też koła kompresji. Wystarczy wymienić uszkodzone elementy, a następnie dokładnie wyczyścić pozostałe składowe turbiny, by nasz samochód zyskał drugie życie.

Jaki jest koszt wymiany turbiny?

Nowa turbina to koszt kilku tysięcy złotych. I trudno tu podać precyzyjną kwotę, bo tak jak w wielu innych przypadkach, jest tu wiele „to zależy”. Jeśli uszkodzoną turbinę chcemy wymienić na taką, która została już poddana regeneracji, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu około tysiąca złotych za samą turbosprężarkę. Do tego dochodzą koszty robocizny. Lepiej unikać warsztatów oferujących podejrzanie tanie usługi tego typu, gdyż szybko może okazać się, że chcąc zaoszczędzić, narazimy się na jeszcze większe koszty, bo źle wykonana regeneracja czy też wymiana turbiny szybko da o sobie znać.