Jak bezpiecznie przewozić zwierzęta w samochodzie?

 

jak bezpiecznie przewozić zwierzęta

O ile przewożenie małych zwierząt, takich jak chomiki, myszki, świnki morskie, żółwie, czy inne zbliżone do nich rozmiarami, nie stanowi większego problemu, o tyle przewożenie psa lub kota staje się już pewnym wyzwaniem. Teoretycznie najwygodniej jest po prostu posadzić pupila na tylnym siedzeniu pojazdu. Trudno mu jednak wytłumaczyć, by całą drogę grzecznie siedział w jednym miejscu, nie przemieszczając się po samochodzie i nie przeszkadzając kierowcy w prowadzeniu pojazdu. Taki podróżujący bez żadnych zabezpieczeń zwierzak może stać się prawdziwym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a jego właściciel może zostać ukarany mandatem. Dlatego dziś dajemy radę jak bezpiecznie przewozić zwierzęta w samochodzie.

Jak przewozić kota?

W przypadku przewożenia kota, najlepiej sprawdzi się dopasowany do rozmiarów zwierzaka transporter. Nawet jeśli zwierzę wydaje się być spokojne, nie powinniśmy pozwalać mu swobodnie przemieszczać się wewnątrz pojazdu. Koty to zwierzęta dość nieprzewidywalne, które łatwo mogą się zdenerwować, a to z kolei może boleśnie odbić się na komforcie podróżowania wszystkich pasażerów. Zamknięcie kota w transporterze, który następnie powinien zostać przypięty pasami do tylnego siedzenia, jest najbezpieczniejszą opcją podróżowania z mruczącym przyjacielem. Pamiętajmy też o zabraniu w podróż zapasu jedzenia i wody dla swojego pupila. W zależności od długości trasy, warto zaplanować postoje, by zwierzak mógł rozprostować kości.

Podróżowanie z psem

W przypadku przewożenia psa mamy do wyboru kilka rozwiązań. Ich wybór zależny jest od wielkości psa. Małe psy, podobnie jak koty, najlepiej przewozić w transporterze, przymocowanym pasami do siedzenia z tyłu pojazdu. Transporter można także umieścić między przednim a tylnym fotelem i unieruchomić tak, by nie mógł się przemieszczać. Psy średniej wielkości najlepiej przewozić przypięte do siedzenia specjalnymi szelkami. Warto w tym przypadku rozważyć założenie specjalnej maty na siedzenia. Ochroni ona tapicerkę przed sierścią i innymi zabrudzeniami. W przypadku przewozu dużych psów szelki także znakomicie się sprawdzą. Jeśli zaś dysponujemy samochodem z dużym bagażnikiem, dobrym rozwiązaniem będzie przewożenie psa w specjalnej klatce (dostępnych jest wiele wersji klatek, dopasowanych do poszczególnych modeli samochodów), umieszczanej w bagażniku lub wyłożenie bagażnika mata antypoślizgową i zainstalowanie ochronnych krat, by pies nie mógł przedostać się do pozostałej części samochodu.

Najważniejsze zasady bezpiecznego przewożenia zwierząt

Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, czy innym zwierzakiem, warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie uczyni tę podróż łatwiejszą. Przede wszystkim bezpośrednio przed podróżą nie powinniśmy karmić naszych pupili. Zwierzęta różnie reagują na podróż samochodem, zwłaszcza koty często miewają problemy żołądkowe, dlatego lepiej nie podawać im jedzenia przed wyruszeniem w trasę. Koniecznie zabierzmy ze sobą wodę dla zwierzaków, by napoić je podczas postojów. Starajmy się płynnie prowadzić samochód i unikać gwałtownego hamowania – zwierzaki bardzo źle to znoszą. Warto zadbać też o to, by temperatura w pojeździe  nie przekraczała 20 stopni. Dobrze jest także od najmłodszych lat przyzwyczajać czworonogi do jazdy samochodem, pozwoli im to uniknąć w przyszłości niepotrzebnego stresu.

Przewożenie niezabezpieczonego zwierzęcia w samochodzie to ogromne zagrożenie dla kierowcy, pasażerów, ale też dla samego czworonoga. Za niewłaściwe przewożenie zwierzaka w pojeździe kierowca może otrzymać mandat w wysokości 200 zł. Jeśli więc rozważamy podróż w towarzystwie psa lub kota, warto odpowiednio wcześniej zadbać  o swoje i ich bezpieczeństwo. Dostępność na rynku różnego rodzaju rozwiązań, ułatwiających bezpieczne podróżowanie z czworonogiem, pozwala na wybór najbardziej optymalnego zabezpieczenia naszych pupili w podróży i zapewnienia maksymalnego komfortu jazdy wszystkim pasażerom.