Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?

jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze

Każdy może nauczyć się szybkiego pisania na klawiaturze – wystarczy tylko systematycznie ćwiczyć

Umiejętność szybkiego, najlepiej bezwzrokowego pisania na klawiaturze to cecha wysoce pożądana u pracownika biurowego. Jeśli większość czasu w swojej pracy spędzasz przed komputerem, a do Twoich głównych zadań należy pisanie lub przepisywanie różnego rodzaju tekstów, raportów, artykułów itp., na pewno w jakimś stopniu opanowałeś już sztukę szybkiego pisania na klawiaturze. W końcu trening czyni mistrza. Jeśli jednak szybkość, z jaką piszesz pozostawia wiele do życzenia, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, w którym dajemy radę jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze.

Szybkie pisanie na klawiaturze – od czego zacząć?

Jeśli do tej pory do pisania na klawiaturze używałeś dwóch palców, na początku może być Ci trudno przyzwyczaić się do korzystania przy pisaniu ze wszystkich dziesięciu. Bo żeby pisać na komputerowej klawiaturze naprawdę szybko, powinieneś robić użytek ze wszystkich palców, jakimi obdarzyła Cię natura. Kluczem do sukcesu jest wyczucie rytmu, czyli uderzanie w klawisze w równomiernym tempie (uderzanie, nie wciskanie klawiszy!) . Mistrzowie szybkiego pisania potrafią pisać z prędkością ponad 500 znaków na minutę (a rekordziści nawet ponad 1000).

Naukę szybkiego pisania zacznij od właściwego ułożenia ciała. Usiądź wygodnie na krześle, oprzyj się, przedramiona ułóż na blacie biurka, dłonie skieruj nad klawiaturę. Przyjrzyj się układowi klawiszy – litery F i J mają na dole charakterystyczne wypukłości, które są bardzo pomocne w czasie bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Kiedy nauczysz się już pisać bez patrzenia na klawiaturę, dzięki tym znakom na klawiszach, będziesz orientować się, gdzie zawędrowały Twoje palce podczas pisania.

Jak nauczyć się szybko pisać na klawiaturze – pomoce z internetu

Istnieje wiele stron internetowych, na których zawarte są lekcje szybkiego pisania na klawiaturze. Pokonując kolejne etapy nauki, powoli oswoisz się z używaniem do pisania wszystkich palców i utrwalisz sobie w pamięci układ klawiatury. Naukę szybkiego pisania na klawiaturze możesz też zacząć np. od gier, w których trzeba będzie wciskać poszczególne, wyświetlające się na monitorze klawisze. Nie irytuj się, jeśli początkowo masz trudność z pisaniem bez zerkania na klawiaturę. Nie przerywaj pisania, jeśli popełnisz jakiś błąd w tekście – poprawisz go na końcu. Skupiaj się na wykonaniu zadania – napisaniu lub przepisaniu określonego tekstu.

Trening czyni mistrza

Nie ma wyjątków od tej reguły. Jeśli chcesz nauczyć się szybko pisać na klawiaturze, musisz to pisanie regularnie ćwiczyć. Wygospodaruj sobie codziennie 20-30 minut na naukę bezwzrokowego pisania na klawiaturze i nie szukaj wymówek, by odpuszczać kolejne lekcje. Bądź cierpliwy, a szybko zobaczysz postęp. W internecie możesz znaleźć strony umożliwiające zbadanie tempa, w jakim piszesz. Rób sobie co jakiś czas taki test i obserwuj postępy. Jeśli osiągniesz prędkość pisania w okolicach 200 znaków na minutę, możesz sobie pogratulować sukcesu.