Jak przygotować auto do zimy?

      1 komentarz do Jak przygotować auto do zimy?
jak przygotować auto do zimy

Jak przygotować auto do zimy? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami

Temperatury z oknem coraz niższe, a prognozy pogody coraz częściej przepowiadają opady śniegu. Pierwsza połowa listopada to najlepszy czas, by rozpocząć przygotowywanie swojego samochodu do sezonu zimowego. Przygotowania te niekoniecznie muszą się wiązać z dużymi wydatkami lub wizytą u mechanika, za to znacząco wpłynął na bezpieczeństwo Wasze oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jak przygotować auto do zimy? Na co szczególnie zwrócić uwagę? O jakich najważniejszych elementach wyposażenia pojazdu powinno się pamiętać zimową porą? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym poradniku.

Wymiana opon

Najlepszy czas na ich wymianę to moment, kiedy przez kilka dni temperatura w najcieplejszym momencie dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony  możecie zmienić własnoręcznie (o ile macie dodatkowy, wyważony zestaw kół), ważne by pamiętać przy tym o dokładnym ich obejrzeniu, sprawdzeniu, czy nie posiadają żadnych mechanicznych uszkodzeń. Wysokość bieżnika w oponach zimowych nie powinna być niższa niż 4 mm.

Sprawdzenie stanu akumulatora

Jeśli już w okresie jesiennym pojawią się problemy z uruchomieniem silnika, koniecznie sprawdźcie stan swojego akumulatora. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego miernika, który ostatecznie da Wam odpowiedź, czy tej zimy będziecie musieli zainwestować w  nowy akumulator, czy Wasz dotychczasowy sprzęt przetrwa bez problemu kolejny sezon. Specjaliści zalecają wymianę akumulatora co 5-7 lat.

Sprawdzenie stanu zawieszenia i oświetlenia

Zanim wyruszycie w trasę zimowa porą koniecznie sprawdźcie stan amortyzatorów w Waszym pojeździe. Zużycie tego elementu wydłuża drogę hamowania i sprawia, że samochód gorzej trzyma się drogi. Dobrze jest też skontrolować stan oświetlenia. Zimową porą znacznie częściej podróżuje się w warunkach ograniczonej widoczności lub w ciemności, dlatego też koniecznie wymieńcie przepalone lub słabo świecące żarówki, a także sprawdźcie czy kąt padania światła jest prawidłowy.

Zabezpieczenie ubytków w karoserii

Wszechobecna na drogach sól, którą drogowcy posypują jezdnię może wyrządzić naprawdę duże szkody w samochodowej karoserii. Przed sezonem zimowym warto więc przyjrzeć się dokładniej swojemu pojazdowi i zabezpieczyć wszelkie ubytki w lakierze i pojawiające się ogniska korozji, by nie narażać samochodowej karoserii na dodatkowe zniszczenia.

Szyby, wycieraczki, płyn do spryskiwaczy

Jeśli Wasza przednia szyba posiada jakiekolwiek skazy, zadbajcie o ich naprawę lub wymianę szyby. Zimą, wszelkie tego typu drobne uszkodzenia z łatwością mogą się przerodzić w naprawdę poważne usterki, za sprawą zamarzającej wody. Jazda z uszkodzoną szybą może skutkować mandatem karnym, a także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Nie warto więc ryzykować.

Nie wolno również zapominać o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że nawet w przypadku skrajnie niskich temperatur płyn i wycieraczki nie przymarzną, a Wy będziecie mogli z nich korzystać bez przeszkód, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Przydatne gadżety

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami garażu być może uda Wam się uniknąć mocowania z zamarzniętym zamkiem w samochodzie,  kiedy przyjdą naprawdę duże mrozy. Warto jednak zainwestować zimowa porą w takie produkty jak sztyft do uszczelek, który zapobiega ich przymarzaniu, a także odmrażacz do zamków lub spray zapobiegający ich zamarzaniu.

Zimową porą koniecznie miejcie też w Waszych pojazdach skrobaczkę lub miotełkę do odśnieżania auta. Przyda się też dobrej jakości odmrażacz do szyb. Za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi wszak mandat karny, warto więc poświecić te kilka minut na odśnieżenie swojego samochodu przed wyruszeniem w trasę. Dobrze mieć także na wyposażeniu przewody rozruchowe. Tak „na wszelki wypadek”.

Jeszcze więcej szczegółów na temat tego jak przygotować auto do zimy znajdziecie w poniższym filmiku.