Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?

fotograf na ślub

Zdjęcia ślubne to wyjątkowa pamiątka na całe życie. Wraca się do nich często, by ze wzruszeniem wspominać te szczególne chwile. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz więcej młodych par rezygnuje z obecności kamerzysty na swoich weselach, rola fotografa staje się coraz bardziej znacząca. Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Jak wśród setek ofert znaleźć tę idealną? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas podpisywania umowy? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w dalszej części tekstu.

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego i gdzie go szukać?

W internecie można znaleźć mnóstwo ofert z kategorii fotografii ślubnej. Każdy szanujący się fotograf powinien posiadać własną stronę internetową, na której znaleźć można choć niewielką część jego dorobku artystycznego. Dobrym miejscem do szukania fotografa idealnego są też bazy fotografów ślubnych, gdzie można łatwo wyszukać osoby specjalizujące się w tej tematyce, realizujące swoje usługi w pobliżu miejsca zamieszkania młodej pary, bądź miejsca, w którym odbywać się będzie ceremonia.

Warto także przejrzeć fora ślubne w poszukiwaniu „gorących” nazwisk.

Dobrym rozwiązaniem jest też przeprowadzenie wywiadu wśród znajomych, którzy mają już za sobą ślub i wesele. Z pewnością mogą oni udzielić wielu cennych rad na temat wyboru fotografa ślubnego i polecić lub odradzić konkretnych fachowców.

Coraz popularniejsze stają się także targi ślubne. To również znakomite miejsce do zapoznania się z ofertą ślubnych fotografów, gdzie przy okazji przyszła para młoda łatwo może wynegocjować korzystne rabaty.

Rozmowa z fotografem i zapoznanie się z jego portfolio

Na początek dobrze jest wybrać dwóch, trzech specjalistów, z którymi umówimy się na spotkanie. Będzie to dla fotografów doskonała okazja do zaprezentowania nam swojego portfolio. W czasie takiej rozmowy warto zwrócić uwagę na różnorodność zdjęć, która zostanie nam zaprezentowana oraz sposób ich prezentacji. Jeśli fotograf przedstawia przyszłym małżonkom wyłącznie te same fotografie, które można znaleźć w jego internetowym portfolio, bądź prezentowane zdjęcia przedstawiają wciąż te same pary, albo mało zróżnicowane plenery, nie najlepiej świadczy to o profesjonalizmie wykonawcy tych zdjęć. Być może takiemu fotografowi brakuje doświadczenia lub wyobraźni. Konsultacje z kilkoma fotografami, pozwolą nam wybrać tego, którego prace najlepiej trafiają w nasze upodobania. Przedstawmy wybranemu fotografowi naszą wizję zdjęć oraz uwagi na temat momentów w trakcie uroczystości, na które powinien on zwrócić szczególną uwagę.

Certyfikaty i sprzęt

Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, dobrze jest zapytać fotografa o rodzaj sprzętu używanego w czasie wykonywania usługi. Praca na sprzęcie uznanych marek, różnorodne obiektywy, używanie blend, lamp oraz innych specjalistycznych sprzętów – to cechy świadczące o profesjonalizmie wybranego przez nas fotografa. Co prawda certyfikaty i dyplomy nie zawsze idą w parze z rzeczywistymi umiejętnościami fotografa, jest jednak pewna kwestia, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę, zanim podpiszemy umowę na wykonanie zdjęć ślubnych. Chodzi o pozwolenie na fotografowanie w kościele. Brak takiego uprawnienia może nam przysporzyć wielu kłopotów, włącznie z brakiem zdjęć uwieczniających ceremonię.

Koszt usługi i „kruczki” w umowie

Kolejnym aspektem, na który narzeczeni muszą zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego jest cena, jakiej ten żąda za wykonanie usługi. Jeśli jest podejrzanie niska, nie spodziewajmy się oszałamiających fotografii. Koniecznie musimy pamiętać, by dopytać co konkretnie wchodzi w zakres świadczonej przez fotografa usługi ,czy ślubna pamiątka zawarta będzie w formie fotoksiążki, czy też będzie to tradycyjny album, ile zdjęć otrzymamy i w jakiej formie (czy np. istnieje możliwość przeniesienia wybranych fotografii na płótno, czy wszystkie wykonane kadry otrzymamy na płycie CD, itp.). Podczas podpisywania umowy nie zapomnijmy, by znalazł się w niej zapis o terminie wykonania usługi. Nierzadko zdarza się, że młoda para z niecierpliwością czeka na ślubne zdjęcie nawet pół roku lub dłużej. Warto także określić czas pracy fotografa w dniu uroczystości – czy będzie on nam towarzyszył już od początku przygotowań, czy dopiero w kościele oraz do której godziny będzie uwieczniał zabawę weselną.

Z reguły zdjęcia plenerowe wykonuje się w innym dniu, niż ślubna uroczystość. Tę kwestię także warto uregulować w zawieranej z fotografem umowie.