Jak zmniejszyć codzienne wydatki ? 10 sposobów na oszczędzanie cz.II

oszczędzanie

W poprzednim wpisie przedstawiliśmy tylko część możliwości na ograniczenie codziennych wydatków. Dziś zapraszamy Was do zapoznania się z kolejnymi pięcioma prostymi sposobami na oszczędzanie.

Po szóste – zainwestuj w dzbanek filtrujący

Kolejne rozwiązanie, które pozwala na znaczną oszczędność gotówki. O tym jak ważne jest dla naszego organizmu picie wody, nikogo nie trzeba przekonywać. Zamiast kupować kolejne butelki wody mineralnej lub źródlanej, lepiej zainwestować w dzbanek z filtrem i korzystać z tego, co mamy w swoich kranach. Woda w kranach w niczym nie ustępuje tej, którą w sklepach możemy kupić jako wodę źródlaną. Dodatkowo wkład filtrujący w dzbanku zatrzymuje wszelkie niepożądane substancje, które w jakikolwiek sposób mogłyby negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Zakup takiego dzbanka to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Inwestycja ta w przypadku kilkuosobowej rodziny może się zwrócić już nawet po miesiącu. A przy tym przestaniemy produkować ogromne ilości odpadów w postaci plastikowych butelek po wodzie mineralnej.

Po siódme – oszczędzaj na rozmowach telefonicznych

Praktycznie każdy ma dziś w Polsce dostęp do internetu. Skoro i tak co miesiąc płacisz rachunki za internet, czemu tego nie wykorzystać i ograniczyć rozmowy telefoniczne na rzecz tych odbywanych za pośrednictwem sieci? Skype, telefonia internetowa, internetowe komunikatory, darmowe bramki SMS – możliwości jest wiele, a oszczędność niewątpliwa.

Po ósme – oszczędzaj prąd

Nie będziemy nikogo namawiać do spędzania wieczorów przy świecach (choć to też może mieć swoje plusy ;)), ale pamiętajmy, że umiejętne korzystanie z żarówek energooszczędnych (jeśli już  zapalisz taką żarówkę, nie wyłączaj jej, jeśli wychodzisz z pomieszczenia na krócej niż 5 minut) w perspektywie czasu wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Także pilnowanie by telewizor i inne podobne urządzenia nie pozostawały na noc w trybie czuwania pozwala znacząco obniżyć wydatki na energię elektryczną.

Po dziewiąte – kupuj ubrania z drugiej ręki

Aukcje internetowe, portale przeznaczone do sprzedaży i wymiany ubrań, czy wreszcie popularne w ostatnich latach second handy pomogą Ci znacząco obniżyć wydatki na ubrania dla Ciebie i całej rodziny. Koszulki i swetry możesz kupić w takich sklepach już za kilka złotych, spódnice i spodnie to koszt kilkunastu złotych, a ceny kurtek i płaszczy raczej nie przekraczają 4o zł. Warto takie sklepy odwiedzać w dniach tuż przed wymianą towaru, kiedy ceny ubrań obniżone są o połowę, a w niektórych second handach wszystkie towary tuż przed nową dostawa wycenione są na 1-2 zł. Jeśli dobrze poszukasz, możesz tam znaleźć prawdziwe perełki za grosze 🙂 To świetny sposób na oszczędzanie.

Po dziesiąte – na rozrywce też da się zaoszczędzić

Internet pełen jest darmowych filmów i seriali. Zamiast więc płacić za bilet do kina, lepiej trochę poczekać i zobaczyć daną produkcję za darmo w internecie. Podobnie rzecz ma się z muzyką – większość piosenek również znajdziesz za darmo w sieci. Zamiast kupować książki, możesz je wypożyczyć w bibliotece. Jak widać jest mnóstwo sposobów, by zmniejszyć codzienne wydatki, wystarczy tylko odrobina dobrej woli. Spróbuj chociaż przez miesiąc stosować się do naszych wskazówek, a szybko zobaczysz, że oszczędzanie na tych prostych codziennych wydatkach wejdzie Ci w nawyk.