Jak zmniejszyć codzienne wydatki ? 10 sposobów na oszczędzanie cz.I

jak zmniejszyć codzienne wydatki

Jest wiele sposobów, by zmniejszyć codzienne wydatki

Z miesiąca na miesiąc wydaje Ci się, że Twoje wydatki są coraz większe, a wysokość zarobków wciąż utrzymuje się na tym samym poziomie? Nic w tym dziwnego. Ceny podstawowych produktów spożywczych, ubrań i niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu akcesoriów rosną nieporównywalnie szybciej od naszych zarobków. Są jednak sposoby na to, by zapanować nad swoim domowym budżetem i przy odrobinie wysiłku zacząć żyć choć trochę oszczędniej. W tym artykule znajdziecie 10 sposobów na to, jak zmniejszyć codzienne wydatki.

Po pierwsze – planuj comiesięczny budżet

Wiemy, że zawsze zdarzają się nieprzewidziane wydatki, ale nie ma się co oszukiwać – większość codziennych wydatków da się zaplanować. Wyznacz więc sobie określony budżet na zakupy spożywcze, środki czystości, kosmetyki, paliwo (lub bilety na autobus) i spróbuj przez miesiąc nie przekroczyć wyznaczonej kwoty. Na pewno nie będzie to łatwe, ale pozwoli Ci zrezygnować z przynajmniej kilku produktów, na które niepotrzebnie wydajesz pieniądze, nawet sobie tego nie uświadamiając.

Po drugie – planuj codzienne posiłki

Być może na początku zajmie Ci to sporo czasu, ale w efekcie na pewno przyniesie spore oszczędności finansowe. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele niepotrzebnych artykułów spożywczych kupujemy. Zamiast po drodze do pracy kupować codziennie drożdżówki w pobliskiej piekarni, albo bułki u „Pana Kanapki”, lepiej przygotuj sobie zdrowe posiłki na wynos w domu. Koszt własnoręcznie przygotowanej kanapki będzie nieporównywalnie niższy, niż tej kupionej po drodze do pracy. W ten sposób już w ciągu tygodnia możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych.

Po trzecie – rób zakupy z listą

Kiedy masz już zaplanowane posiłki na cały tydzień, staraj się raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu robić zakupy z listą niezbędnych produktów. Nie daj się naciągnąć na oferowane przez supermarkety promocje i kupuj tylko to, co naprawdę jest Ci potrzebne. Ewentualnie, zanim udasz się na zakupy, przejrzyj gazetki  promocyjne sklepu, do którego  się wybierasz i z ich uwzględnieniem stwórz swoją listę zakupów. Jeśli dobrze zaplanujesz swoje tygodniowe menu, dodatkowe produkty i przekąski nie będą Ci już potrzebne, a przy tym będziesz mieć pewność, że nic co kupisz się nie zmarnuje.

Po czwarte – korzystaj z transportu zbiorowego lub podróżuj samochodem w towarzystwie znajomych

Znasz ten widok – ciągnący się na kilka kilometrów korek, a w nim samochody, w których siedzą wyłącznie kierowcy. Ani to praktyczne, ani oszczędne. Zdecydowanie taniej wyniesie Cię podróżowanie autobusem (o ile masz dogodny dojazd do swojego miejsca pracy) lub zebranie grupy znajomych, jadących w tę samą stronę o podobnej porze i przejazd samochodem przy podzieleniu się ze znajomymi kosztami paliwa. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści – jest zdecydowanie bardziej oszczędne, a przy tym proekologiczne.

Po piąte – oszczędzaj wodę

Zamiast długich kąpieli w wannie, lepiej wziąć prysznic. Zużyjesz w ten sposób o wiele mniej wody, co szybko zaobserwujesz na swoich rachunkach. Podobnie rzecz ma się z myciem naczyń. Zakup zmywarki, choć jednorazowo wiąże się ze sporym wydatkiem, szybko powinien się zwrócić. Mycie naczyń za pomocą zmywarki pozwala znacząco zaoszczędzić zużycie wody.

A już niebawem pojawi się druga część wpisu i kolejne sposoby na to, jak zmniejszyć codzienne wydatki.