Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Programy do kompresji zdjęć

jak zmienic rozmiar zdjecia

Pewnie nie raz przyszło Wam mierzyć się z wyzwaniem jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia. Pomniejszone zdjęcia łatwiej wysyła się jako mailowe załączniki, szybciej wgrywa na różnego rodzaju serwisy społecznościowe czy blogi. Odpowiednio skompresowane obrazy zajmują mniej miejsca czy to na dysku, czy w różnego rodzaju miejscach, gdzie je przechowujemy. Kompresja obrazów to także istotna sprawa, jeśli chcemy by nasza strona internetowa szybciej się ładowała. Zmniejszenia rozmiaru zdjęcia można oczywiście dokonać za pomocą różnego rodzaju narzędzi, istotne jest jednak to, by zrobić to w taki sposób, aby nie ucierpiała na tym jakość fotografii. Dziś podpowiadamy, jakie rozwiązania wybrać, by zmniejszyć rozmiar zdjęcia bez istotnych strat w jego jakości.

Microsoft Office Picture Manager

Pliki JPG to jeden z najpopularniejszych formatów, w jakim zapisywane są wszelkiego rodzaju fotografie czy elementy graficzne używane na stronach internetowych. I to właśnie zmianą rozmiaru tego typu plików zajmiemy się w tym wpisie. Najprostszym rozwiązaniem, jeśli chcemy zmniejszyć rozmiar jakiegoś zdjęcia ze swoich zbiorów, będzie edycja pliku w programie, który znajdziemy w każdym komputerze z systemem Windows i pakietem Office, a mianowicie Microsoft Office Picture Manager. To bardzo prosty i intuicyjny program. Żeby edytować w nim zdjęcie wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy w wybraną do edycji fotografię i zaznaczyć opcję „otwórz za pomocą”, a następnie z listy, która się tam pojawi wybrać Microsoft Office Picture Manager. Następnie w górnym pasku programy wybieramy opcję „edytuj obrazy”. Po prawej stronie wyświetli nam się kolumna z różnymi opcjami do wyboru. Klikamy zmień rozmiar, a następnie z dostępnych tam opcji wybieramy tę, która najbardziej nam odpowiada. Klikamy „ok” i zapisujemy nasze pomniejszone zdjęcie.

TinyJPG

To klasyk wśród programów do zmniejszania zdjęć dostępnych online. Pozwala za jednym zamachem pomniejszyć nawet 20 plików JPG (w wersji darmowej). Żeby zmniejszyć rozmiar zdjęcia wystarczy wejść na stronę https://tinyjpg.com/ i w przeznaczonym do tego miejscu przeciągnąć pliki, które chcemy poddać kompresji. Następnie pomniejszone obrazy możemy pobrać na dysk swojego komputera. Program pozwala na pomniejszenie zdjęć nawet o 70%, przy naprawdę minimalnej stracie jakości poddawanych obróbce obrazów.

Websiteplanet

To kolejny darmowy program, w którym bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania możemy zmniejszyć rozmiar zdjęcia. W tym celu należy uruchomić w swojej przeglądarce internetowej stronę https://www.websiteplanet.com/pl/webtools/imagecompressor/, a następnie przeciągnąć w wyznaczone miejsce pliki JPG lub PNG, które chcemy poddać kompresji. Jednocześnie możemy poddać temu zabiegowi maksymalnie 40 zdjęć o łącznej wadze 50 MB każde. Narzędzie pozwala na kompresję zdjęć nawet o 80% bez widocznej straty w jakości fotografii.

Compressor

Zmniejszanie rozmiaru zdjęć na pomocą narzędzi dostępnych online jest nie tylko szybkie, ale i bardzo wygodne. Compressor to kolejny tego typu program, który pozwala na kompresję plików JPG, PNG oraz GIF nawet o 90%. Program znajdziemy pod adresem https://compressor.io/compress. Narzędzie umożliwia swoim użytkownikom dwa rodzaje kompresji – stratną i bezstratną. Plik, który poddajmy obróbce może mieć maksymalną wagę aż 10 MB.

Fotosizer

To program, który przed użyciem należy najpierw zainstalować na dysku swojego komputera. Znajdziecie go na stronie https://www.fotosizer.com/. Fotosizer występuje w wersji darmowej i płatnej. Ta pierwsza ma oczywiście dość ograniczone możliwości, jednak jeśli chcemy zmniejszyć rozmiar zdjęcia, w zupełności nam ta wersja wystarczy. W programie Fotosizer możemy jednocześnie zmieniać rozmiar wielu plików JPG, a także poddawać podstawowej obróbce graficznej wybrane przez siebie fotografie.

Riot

To bezpłatny program do kompresji zdjęć, który działa dopiero po pobraniu go na dysk swojego komputera. Riot, mimo iż dostępny tylko w angielskiej wersji językowej jest prosty i stosunkowo łatwy w obsłudze. Program można pobrać ze strony https://riot-optimizer.com/. Program ten może działać także jako wtyczka do innych popularnych programów graficznych, takich jak choćby GIMP czy  IrfanView (w których notabene również możemy bezproblemowo zmniejszać rozmiar zdjęć, które poddajemy nieco bardziej zaawansowanej obróbce graficznej).

Jak zmienić rozmiar zdjęcia – inne sposoby

Aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia, możemy posłużyć się również innym, wbudowanym w system Windows narzędziem, jakim jest dobrze znany program Paint. Jeśli chcemy takiej edycji dokonać online, po prostu wpisujemy w wyszukiwarkę hasło „programy do zmniejszania zdjęć” lub inne podobne frazy i wybieramy spośród dostępnych tam narzędzi. Istnieje także całe mnóstwo darmowych lub bezpłatnych w podstawowej wersji programów do edycji zdjęć, które możemy pobrać na dysk swojego komputera. Nie bójmy się kompresji zdjęć. Ludzkie oko praktycznie nie jest w stanie wychwycić różnicy w jakości zdjęcia skompresowanego i tego w oryginale. Za to wszelkie miejsca, gdzie gromadzimy swoje zdjęcia, czy strony internetowe, na które takie pliki wgrywamy na pewno wyraźnie odczują mniejszą rozdzielczość wrzucanych na nie plików zdjęciowych.