Jak mieć piękne zdjęcia z wakacji?

      Brak komentarzy do Jak mieć piękne zdjęcia z wakacji?
piękne zdjęcia z wakacji

Wystarczy zastosować nasze wskazówki, by cieszyć się pięknymi zdjęciami z wakacji

Sezon wakacyjnych wyjazdów właśnie się rozpoczął. Dla miłośników fotografowania to czas zwiększonej aktywności. Będzie przecież tyle obiektów do uwiecznienia na zdjęciu. Nawet ci, którzy na co dzień nie posiadają aparatu, a słowo „ISO” bardziej kojarzy im się z nazwą międzynarodowej organizacji, niż czułością matrycy aparatu na światło, zaczynają rozważać zakup choćby najmniejszej „cyfrówki”, by utrwalić swoje wakacyjne wspomnienia na fotografiach. Chyba nie ma osoby, która nie marzy o tym, by mieć piękne zdjęcia z wakacji, niezależnie od tego, gdzie spędza urlop. Mamy więc dla Was kilka wskazówek, dzięki którym Wasze zdjęcia z wakacji będą pamiątką, do której będziecie wracać z wielką przyjemnością.

Nie fotografuj byle czego, byle jak i w pośpiechu

To nic, że Twoja karta pamięci w aparacie może pomieścić 10 tysięcy zdjęć. Zdjęcia na wakacjach rób tak, jakbyś miał – tak jak w dawnych aparatach na kliszę- tylko 36 klatek. Duża ilość wykonanych na wakacjach zdjęć rzadko przekłada się na ich jakość. Zamiast idąc ulicą pstrykać poruszone zdjęcia z ręki, przedstawiające fragmenty twoich znajomych (bo właśnie potknąłeś się przy robieniu zdjęcia i przedstawia ono grupę bezgłowych ludzi), lepiej ustaw się z boku i obserwując fotografowanych przez wizjer aparatu, poczekaj chwilę na ciekawy moment, który będziesz mógł uwiecznić na zdjęciu. Takie naturalne, niepozowane zdjęcia zazwyczaj wychodzą o wiele lepiej, niż specjalnie ustawiane, czy robione w biegu. Nie rób też  45 zdjęć zachodu słońca siedząc na kocu na plaży. Zamiast tego spróbuj robić 2-3 nieporuszone zdjęcia,  z różnych perspektyw, starając się zachować proste linie w kadrze i pamiętając o zasadzie trójpodziału fotografii.

Odpuść sobie robienie selfie

50 selfie na tle zwiedzanych zabytków, czy w hotelowym lustrze to na pewno nie są piękne zdjęcia z wakacji. Naprawdę rzadko kto wygląda na takich zdjęciach dobrze. Trzymany zbyt blisko twarzy aparat (bo nikt przecież nie ma dwumetrowej długości rąk) zniekształca jej proporcje i rzadko kiedy na selfie wygląda się korzystnie. Poza tym, jeśli chcesz na zdjęciu uwiecznić coś poza Twoją twarzą (np. jakiś element tła) rzadko się to udaje, bo trudno obliczyć, co tak naprawdę znajdzie się w kadrze. Nie wspominając już o tym, że tak niewielka odległość aparatu od twarzy ujawni na zdjęciu wszystkie jej niedoskonałości. Zamiast więc pstrykać kolejne selfie, poproś kogoś przechodzącego w pobliżu o zrobienie Ci zdjęcia (jeśli ma w ręku aparat, jest spora szansa, że w jakimś stopniu zna się na robieniu zdjęć, więc może się okazać, że zdjęcie zrobione przez przypadkową osobę, będzie jednym z najlepszych, jakie przywieziesz ze swojego urlopu, choć nikt tu oczywiście nie podważa Twoich fotograficznych umiejętności ;)). Jeśli nie chcesz być uzależniony od innych, możesz zainwestować w statyw. Najtańsze znajdziesz już w cenie kilkudziesięciu złotych. To narzędzie dobrze sprawdzi się w wielu przypadkach. Zachęcamy zwłaszcza do eksperymentów z czasem naświetlania.

Rozglądaj się uważnie dookoła i zwracaj uwagę na detale

Wypoczynek na łonie natury to dobry czas na fotografowanie przyrody. Przyglądaj się więc uważnie swojemu otoczeniu i wyłapuj interesujące widoki i ciekawe momenty, zamrażając je na zdjęciach. Piękne, własnoręcznie wykonane fotografie zwierząt, roślin czy krajobrazów mogą zawisnąć w ramach na ścianach Twojego pokoju i być jego wspaniałą i oryginalną ozdobą, o wiele ciekawszą niż tandetne reprodukcje popularnych obrazów.

Era aparatów cyfrowych nauczyła nas robienia setek nieprzemyślanych „fotek”, które raz przejrzane po wakacjach, zalegają na komputerowych dyskach. W tym roku zachęcamy Cię przede wszystkim do robienia dużo mniejszej ilości zdjęć, niż zazwyczaj, stawiając na ich wysoką jakość. To nic, że z wczasów przywieziesz 100 zamiast 1200 zdjęć. Te 100 fotografii to będą bez wątpienia piękne zdjęcia z wakacji, które bez specjalnej selekcji będziesz mógł oddać do wywołania, a potem umieścić je w pamiątkowym albumie, a te najlepsze powiększyć i oprawić w ramy.