Najpopularniejsze uprawy w Polsce

      Brak komentarzy do Najpopularniejsze uprawy w Polsce
najpopularniejsze uprawy w Polsce

Zboża to zdecydowanie najpopularniejsze uprawy w Polsce

Mimo iż przemysł i nowe technologie w naszym kraju z roku na rok rozwijają się coraz lepiej, Polska nadal postrzegana jest w Europie jako kraj rolniczy. Trudno się temu dziwić, bowiem według ubiegłorocznych danych gospodarstwa rolne w Polsce zajmują powierzchnię ponad 16 mln hektarów, czyli ponad połowę całkowitej powierzchni naszego kraju. Liczbę gospodarstw rolnych oszacowano na 1,4 mln. W większości są to niewielkie gospodarstwa, o powierzchni od 1 do 10 hektarów. Z uwagi na dość łagodny klimat i korzystne uwarunkowania glebowe, możliwa jest w Polsce uprawa wielu różnorodnych gatunków roślin. Jakie uprawy dominują wśród nich? Poznajcie najpopularniejsze uprawy w Polsce.

Zboża

Gdybyśmy chcieli opisać szczegółowo powierzchnię upraw poszczególnych zbóż w naszym kraju, zajęłyby one całą najpopularniejszą piątkę upraw, dlatego też potraktujemy je zbiorczo, by przyjrzeć się także innym, popularnym uprawom. Powierzchnia zasiewów zbóż w Polsce oscyluje w granicach 7 500 tys. hektarów. Zboża od lat znajdują się w czołówce najpopularniejszych upraw nad Wisłą. Pszenica, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto i kukurydza zdecydowanie dominują wśród pozostałych zasiewów. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym i glebowym jesteśmy jednym z czołowych producentów i eksporterów zbóż z Europie i na świecie.

Ziemniaki

Choć ich uprawa nie należy do najłatwiejszych i w dużej mierze uzależniona jest od warunków atmosferycznych, jakie panują w danym roku, polskie gospodarstwa oprócz uprawy zbóż w dużej mierze nastawione są właśnie na uprawę ziemniaków. To popularnie warzywo ma ogromny potencjał w przetwórstwie spożywczym, dlatego co roku polscy rolnicy przeznaczają pod uprawę tej rośliny blisko 300 tys. hektarów ziemi. Część ziemniaczanej produkcji trafia także na zagraniczne rynki zbytu.

Buraki cukrowe

Ich uprawa wymaga odpowiednich warunków świetlnych, wilgotnościowych i glebowych. Uprawy buraków często można spotkać w sąsiedztwie upraw pszenicy, gdyż rośliny te mają podobne wymagania. Buraki cukrowe mają szerokie zastosowanie, stąd też ich niegasnąca popularność. W Europie to jedyna roślina wykorzystywana do produkcji cukru. Liście buraków oraz produkty uboczne pozostałe po ich przetworzeniu w cukrowni (wysłodki) są znakomita paszą dla bydła. Liście buraków cukrowych mogą też służyć jako nawóz.

Owoce i warzywa

Polska znajduje się w czołówce europejskich producentów owoców i warzyw. Uprawy sadownicze zajmują ponad 300 tys. hektarów. Wśród najpopularniejszych owoców uprawianych w naszym kraju należy wymienić m.in. jabłka, truskawki, maliny i czarną porzeczkę. Najpopularniejsze uprawy warzyw to kapusta, cebula, marchew, ogórki gruntowe, buraki ćwikłowe i kalafior. Powierzchnia jaką zajmują uprawy warzyw w Polsce sięga 180 tys. hektarów.

Rzepak

To jedna z najważniejszych roślin oleistych uprawianych w Polsce. Rzepak zajmuje w Polsce ponad 90% powierzchni upraw wszystkich roślin wykorzystywanych do produkcji olejów. Z nasion rzepaku produkowany jest nie tylko olej, ale także margaryny i różnego rodzaju tłuszcze wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Z oleju rzepakowego wytwarzany jest również biodiesel, czyli paliwo mające zastosowanie w silnikach wysokoprężnych. Polska znajduje się w czołówce światowych producentów rzepaku.