Trzy najważniejsze elementy fotografii – trójkąt ekspozycji

Trójkąt ekspozycji to trzy najważniejsze elementy fotografii

Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który aktualnie masz ze sobą. I trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Dobre zdjęcia można robić nawet średniej jakości aparatem w telefonie. Najważniejsze to pamiętać  o kilku podstawowych kwestiach. Chcesz, żeby Twoje zdjęcia zachwycały odbiorców? Poznaj trzy najważniejsze elementy fotografii.

Najważniejsze elementy fotografii – co musisz wiedzieć

Na początek małe ostrzeżenie – jeśli będziesz zwracać uwagę na te trzy najważniejsze elementy fotografii przy okazji robienia każdego ze zdjęć, będziesz mieć później niemały problem z wyborem odbitek do albumu – wszystkie zdjęcia będą świetne 🙂

Pewnie już wiesz, że robienie zdjęć w trybie automatycznym jest proste i nie wymaga wiele zachodu. Jednak takie zdjęcia, choć czasem całkiem udane – nie oszukujmy się – nie powalają. Nie ma w nich odpowiedniej głębi ostrości, często są rozmyte, ziarniste, albo poruszone. I tak jak ważny jest odpowiedni kadr, pomysł na zdjęcie, światło, tak warto zawsze podczas tworzenia fotografii pamiętać o trzech podstawowych parametrach, które musisz ustawić w swoim aparacie, by na zdjęciu osiągnąć pożądany efekt. Parametry te są ściśle ze sobą powiązane, o czym zaraz opowiemy szerzej.

Najważniejsze elementy fotografii – ISO

ISO to nic innego jak wartość określająca światłoczułość matrycy. Im niższa wartość ISO, tym lepsza jakość zdjęcia, ale też czas naświetlania musi być wówczas odpowiednio dłuższy (i na odwrót). Wartość tego parametru mieści się w zakresie od 50 do 25600 lub nawet więcej w nowoczesnych, profesjonalnych aparatach fotograficznych. Generalnie musisz pamiętać, że fotografowanie z niską czułością ISO pozwala na lepsze odzwierciedlenie kolorów oraz zdecydowanie lepszą jakość zdjęcia. Oczywiście aby fotografować na niskiej czułości ISO, potrzebujesz sporo światła. W słoneczny dzień fotografując np. przyrodę możesz używać czułości ISO rzędu 50-100. Wysoka czułość ISO przydaje się podczas fotografowania dynamicznych scen, w trudnych warunkach oświetleniowych, gdy chcesz uchwycić na zdjęciu jakąś akcję. Użycie wysokiego ISO i krótki czas naświetlania pozwalają na zachowanie odpowiedniej głębi ostrości i „klimatu” – np. na klubowym koncercie. Jednak trzeba się liczyć z tym, że fotografowanie na dużych czułościach ISO często grozi efektem ziarnistości na zdjęciach.

Najważniejsze elementy fotografii – f czyli przysłona

Przysłona – drugi z najważniejszych elementów fotografii oznaczana jest w każdym aparacie literą f. Przysłona jest częścią obiektywu w postaci otworu o regulowanej wielkości. Decyduje ona o tym, jak dużo światła trafi do aparatu w czasie wykonywania fotografii. Wartości przysłony wyraża się w liczbach, które są ciągiem kolejnych zaokrąglonych potęg pierwiastka dwóch, czyli np. 1.4, 1.8, 2.8, 5.6 itd. Każda kolejna liczba oznacza dwukrotne zmniejszenie powierzchni otworu , czyli mniejszą ilość światła padającego na element światłoczuły w aparacie. Żeby uzyskać małą głębię ostrości, musimy ustawić małą wartość przysłony, np. 1.4. Z kolei gdy zależy nam na dużej głębi ostrości, wartość przysłony powinna być większa. Fotografowanie z małą głębią ostrości świetnie sprawdzi się np. przy robieniu portretów lub makrofotografii. Wówczas element znajdujący się na pierwszym planie, blisko obiektywu jest ostry, zaś tło rozmyte.

Najważniejsze elementy fotografii – czas naświetlania

Znamy już dwa najważniejsze elementy fotografii – czas na trzeci – last but not least – czas naświetlania. To inaczej mówiąc czas, na jaki otwiera się migawka w aparacie – moment, w którym naświetlany jest materiał światłoczuły w aparacie. Czas ten mierzony jest w ułamkach sekund, np. 1/50, 1/100, 1/250 itd. Czas naświetlania jest kluczowym elementem podczas fotografowania obiektów w ruchu. Dzięki doborowi odpowiedniego czasu naświetlania możemy dany obiekt na zdjęciu zamrozić lub uzyskać efekt rozmycia ruchu. Zamrożenie ruchu na fotografii możliwe jest dzięki dobraniu krótkiego czasu naświetlania. Z kolei długi czas naświetlania pozwala na uzyskanie interesujących efektów rozmycia np. podczas fotografowania pojazdów w ruchu drogowym czy spływającej z wodospadu wody. Nieruchome elementy pozostaną na zdjęciu ostre, zaś poruszające się obiekty dadzą niesamowity efekt rozmycia. Przy fotografowaniu z długim czasem naświetlania warto pamiętać o stabilizacji obrazu. Uzyskanie efektu rozmycia przy zdjęciu z ręki jest raczej mało prawdopodobne – w takim wypadku dobrze zaopatrzyć się w statyw.

Jak w praktyce „ugryźć” najważniejsze elementy fotografii

Wspomniane wyżej najważniejsze elementy fotografii są od siebie zależne. Na przykład większa wartość przysłony to większa głębia ostrości  i więcej światła trafiającego do aparatu. Aby to zrównoważyć należy ustawić większą czułość ISO i dłuższy czas naświetlania.  Podczas fotografowania krajobrazów dobrze jest ustawić duża głębię ostrości i dużą wartość przysłony.

Trening czyni mistrza – najlepiej jak najwięcej eksperymentować z różnymi ustawieniami w aparacie. Wymienione wcześniej najważniejsze elementy fotografii – odpowiednio ustawione – pozwolą uzyskać na zdjęciach pożądane efekty. Choć początkowo ilość zasad i zależności pomiędzy tymi elementami może trochę odstraszać, z czasem na pewno okaże się, że to wcale nie tak trudne, a odpowiednie do zastanego światła i okoliczności fotografowania ustawienia zaczniesz dobierać naprawdę szybko.