Naturalne sposoby na szkodniki w ogrodzie

      Brak komentarzy do Naturalne sposoby na szkodniki w ogrodzie
sposoby na szkodniki w ogrodzie

W walce z ogrodowymi szkodnikami lepiej sięgnąć po naturalne rozwiązania

Widok pszczół i motyli uwijających się wśród kwitnących w ogrodzie kwiatów jest zdecydowanie widokiem przyjemnych i pożądanym przez każdego właściciela przydomowego ogródka. Jednak nie wszystkie owady są mile widzianymi gośćmi wśród kwiatowych rabatek. Niektóre z ich potrafią zasiać w ogrodzie prawdziwe spustoszenie. Jak z nimi walczyć? Przychodzimy z pomocą i prezentujemy domowe sposoby na szkodniki w ogrodzie.

Roślinne wywary na mszyce

Jednymi z najczęściej atakujących ogrodowe rośliny owadów są mszyce. Potrafią być one prawdziwą zmorą ogrodników, zwłaszcza ze względu na ich szczególne upodobanie do atakowania kwitnących róż, które oblepione maleńkimi robaczkami znacząco tracą na swojej estetyce. Mszyc doraźnie można pozbyć się przez umycie roślin zwykłą wodą i tym samym spłukanie szkodników. Jest to jednak zazwyczaj krótkoterminowe rozwiązanie.

Teoretycznie najskuteczniej z mszycami radzą sobie chemiczne opryski, jednak zwolennicy naturalnych rozwiązań mogą pokusić o przygotowanie własnoręcznie mikstury, którą spryskają zaatakowane przez mszyce rośliny. Dobrze sprawdza się zwłaszcza wyciąg z aksamitki, wyciąg z cebuli lub z liści i łodyg ziemniaków. Wspomniane rośliny zalewamy wodą i krótko gotujemy. Powstały wywar przecedzamy i spryskujemy nim zainfekowane rośliny. By przygotowany przez nas preparat wystarczył na jak największą powierzchnię, a rośliny były nimi dokładnie spryskane, warto przygotowany wywar wlać do opryskiwacza ogrodowego i za jego pomocą spryskać zaatakowane przez szkodniki rośliny.

Posmarowanie przeciętym ząbkiem czosnku liści i łodyg zainfekowanych roślin także powinno okazać się pomocne w walce z mszycami. Posadzenie w ogrodzie roślin, których zapach odstrasza mszyce wydaje się jeszcze lepszym, prostszym i co ważne długoterminowym rozwiązaniem. Rośliny te to np. wspomniana już aksamitka, mięta, tymianek oraz lawenda.  Odstraszą one także mrówki. Jeśli w naszym ogródku rosną wrotycz i krwawnik, możemy także liczyć na pomoc w zwalczaniu mszyc w postaci ich naturalnego wroga czyli biedronek.

Zamiast szukać specjalnych środków owadobójczych w sklepie ogrodniczym, prościej będzie zastosować domowe sposoby na szkodniki w ogrodzie. Wyjdzie to na dobre zarówno naszym roślinom, jak i pożytecznym owadom, żyjącym wśród kwiatowych rabatek.

Czosnek na przędziorki

Oprócz mszyc równie często pojawiającą się zmorą ogrodników są przędziorki. Szkodniki te bardzo szybko się rozmnażają, dlatego kiedy tylko zaobserwujemy je na roślinach czy to w ogrodzie, czy w domu, natychmiast powinniśmy przystąpić do działania. Żeby się z nimi rozprawić można oczywiście użyć gotowych preparatów dostępnych w ogrodniczych sklepach, jednak warto rozważyć naturalne metody pozbycia się tych szkodników. Tu pomocny okaże się wspomniany już czosnek, którym należy posmarować liście zainfekowanych roślin. Także wyciąg ze szczawiu oraz napar z cebuli powinny pomóc w rozprawieniu się z przędziorkiem. Dobrze sprawdza się również spryskanie zainfekowanych roztoczem roślin mieszaniną wody w płynem do naczyń (w proporcji 1 łyżka płynu na 1 litr wody). Taki zabieg stosowany regularnie przez tydzień skutecznie pozwala pozbyć się przędziorków.

Ślimaki smakosze

Prawdziwą plagą w ogrodzie stały się ostatnich latach ślimaki nagie. Trudno się ich pozbyć zwłaszcza, że przeważnie żerują nocą. Potrafią one poczynić prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. Nawet specjalne preparaty przeznaczone do walki z tymi szkodnikami nie zawsze okazują się skuteczne. Jak dotąd najskuteczniejszą, najprostszą, a przy tym ekologiczną metodą pozbycia się tych śliskich intruzów z ogrodu jest umieszczenie w dołeczku z ziemią miski lub słoika wypełnionego piwem. Zapach piwa przyciąga tych nieproszonych gości, więc wpełzają oni do miseczki ze złocistym trunkiem i tam kończą swój żywot. Podobno ślimaki nie są wybredne i wystarczy im nawet najtańsze i najsłabszej jakości piwo 😉

Zamiast więc sięgać po chemiczne preparaty ze sklepów ogrodniczych, lepiej wypróbować naturalne sposoby na szkodniki w ogrodzie. Są one na pewno o wiele tańsze i jak sami się przekonacie nie mniej skuteczne.