Opony sezonowe czy całoroczne – które lepsze?

opony sezonowe opony całoroczne

Opony sezonowe czy całoroczne? To dylemat wielu kierowców

Jakie opony będą lepsze – sezonowe, czy całoroczne – to pytanie zadaje sobie pewnie coraz więcej kierowców, biorą pod uwagę obserwowane w ostatnich latach zmiany klimatu. Śnieżna zima, zasypane drogi i kilkunastostopniowe mrozy to obrazki, których w Polsce już praktycznie nie spotykamy. Czy jest zatem sens zmieniać opony co sezon, czy lepiej zainwestować w te całoroczne? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu.

Opony mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy To dosłownie i w przenośni podstawa każdego pojazdu. Wciąż jeszcze dość powszechnie w Polsce praktykowana wymiana opon co sezon – na letnie i zimowe ma zapewnić ich użytkownikom optymalną przyczepność i czas hamowania oraz zwiększać bezpieczeństwo jazdy w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Opony letnie

Dobrze sprawdzają się warunkach, gdy stała dobowa temperatura przekracza 7°C. W lecie zapewniają idealną przyczepność, wolniej się zużywają i mają mniejsze opory toczenia, dzięki czemu także spalanie jest mniejsze. O ile nie brakuje zwolenników jazdy na „zimowkach” latem, o tyle letnie opony rzeczywiście najlepiej sprawdzą się tylko przy dodatnich temperaturach i lepiej nie eksperymentować z nimi zimą.

Opony zimowe

Zapewniają dobrą przyczepność na oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni. Dzięki specyficznej budowie i dużej liczbie rowków dobrze odprowadzają wodę. Są wykonane z odpornego na niskie temperatury materiału, dzięki czemu zachowują odpowiednią miękkość i bezpieczne hamowanie, nawet na pokrytej lodem nawierzchni.

Opony całoroczne

Próba połączenia właściwości opon zimowych i letnich. Mają zarówno spore grono zwolenników, jak i przeciwników. A prawda jak zwykle leży po środku. Bo nie ma jednych opon idealnych na każde warunki atmosferyczne. Opony całoroczne są uważane za mniej bezpieczne od sezonowych ze względu na nieco gorszą przyczepność w warunkach zimowych i dłuższą drogę hamowania latem. Szybciej też zużywają się na rozgrzanym asfalcie. Ale ich używanie wiąże się z niższymi kosztami i wygodą korzystania z nich bez konieczności pamiętania o zmianie kompletu kół co sezon.

Opony sezonowe czy całoroczne – decyduje wiele czynników

Jeśli dużo podróżujesz samochodem, lubisz szybką i dynamiczną jazdę, najlepszym rozwiązaniem wydaje się cosezonowa wymiana opon. Natomiast opony całoroczne dobrze sprawdzą się, jeśli mieszkasz w mieście, jeździsz niewielkim samochodem i  zimą nie wybierasz się w dłuższe trasy poza miasto. Biorąc pod uwagę fakt, że zima w ostatnich latach praktycznie nie występuje w naszym kraju, a w miastach i tak, kiedy tylko poprószy śnieg, natychmiast wyjeżdżają na ulice piaskarki, wybór opon całorocznych wydaje się dobrym rozwiązaniem. A podnoszone przez ich przeciwników kwestie bezpieczeństwa? Cóż… Gdyby nie zapewniały wystarczającego bezpieczeństwa kierowcy i pasażerom, nie zostałyby dopuszczone do użytku.