Podstawowe badania profilaktyczne, o których warto pamiętać

postawowe badania profilaktyczne

Już w dobie renesansu Jan Kochanowski w jednej ze swoich najbardziej znanych fraszek zatytułowanej „Na zdrowie”, zwracał uwagę na to, że doceniamy ten niezwykle istotny aspekt naszego życia dopiero, kiedy zaczyna on szwankować. Dlatego by przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem i jak najmniej czasu spędzać w kolejkach do lekarzy, warto regularnie kontrolować stan naszego organizmu i przynajmniej raz w roku wykonywać badania profilaktyczne.

Koniec roku to czas podsumowań i snucia planów na przyszłość. Jeśli więc jeszcze nie robiliście w tym roku żadnego z opisanych poniżej badań, może pora rozważyć poświęcenie tych kilkunastu minut i zadbanie o to, by skontrolować najważniejsze parametry w naszym organizmie. Jakie badania profilaktyczne powinno się wykonywać regularnie? Poniżej znajdziecie listę absolutnych „must have” w tej dziedzinie.

1. Badanie krwi – morfologia

Badanie to pozwala określić szereg parametrów i wskazać na ewentualne niepokojące procesy, które mogą zachodzić w naszym organizmie. Dzięki morfologii możliwe jest wykrycie na wczesnym etapie wielu niebezpiecznych chorób. Badanie to pozwala pośrednio określić w jakim stanie są m.in. nasze nerki i wątroba. Na badanie krwi należy zgłosić się na czczo, a poprzedniego dnia pamiętać o lekkiej kolacji zjedzonej przynajmniej na trzy godziny przed snem.

2. Badanie poziomu cukru we krwi

To badanie nie zajmie Wam dodatkowego czasu, gdyż poziom cukru w Waszej krwi może zostać oznaczony z tej samej próbki krwi, która została pobrana do morfologii. Uzyskany wynik wskaże, czy poziom glukozy w Waszej krwi mieści się  w przyjętych normach, jest zbyt niski, czy też wskazuje on na stan przedcukrzycowy bądź cukrzycę.

3. Badanie moczu

Jeśli nie macie czasu na inne badania to badanie krwi i moczu są absolutnym minimum, jakie powinno się robić przynajmniej raz w roku. Analiza moczu określa stan zarówno nerek, jak i pęcherza moczowego oraz całych dróg moczowych. Badanie do może także wykazać ewentualne nieprawidłowości występujące w procesie przemiany materii. Mocz do badania oddaje się zawsze do specjalnego jałowego pojemnika, który można kupić w każdej aptece. Należy pamiętać by materiał do badania pobrać rano, na czczo, pamiętając o zachowaniu higieny.

4. Inne istotne badania

Od czasu do czasu warto skontrolować u siebie poziom ciśnienia tętniczego. Ciśnieniomierze można teraz kupić w niemal każdym większym sklepie, dobrze zatem mieć taki sprzęt w domu i co jakiś czas dokonywać pomiarów swojego ciśnienia. Wszelkie niepokojące objawy należy szybko konsultować z lekarzem.

Kobiety powinny pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa i wykonywaniu cytologii. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie stosownego leczenia.

Raz w roku powinniśmy także udać się na badanie okulistyczne, aby sprawdzić stan swoich oczu i w porę zareagować, jeśli pojawią się problemy z widzeniem. Dokładne badanie oczu pozwala wykryć wiele niebezpiecznych chorób.

Przynajmniej raz w roku dobrze byłoby także odwiedzić dentystę. Choć jest to jeden z najmniej lubianych lekarzy, to stan naszego uzębienia ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu i nie powinniśmy tej kwestii zaniedbywać.