Praca przy komputerze – jak dbać o wzrok?

      1 komentarz do Praca przy komputerze – jak dbać o wzrok?

jak dbać o wzrok

W społeczeństwie wciąż popularny jest stereotyp, że praca za biurkiem, przy komputerze należy do lekkich i łatwych. Tak twierdzą chyba głównie ci, którzy nigdy takowej pracy nie spróbowali. Spędzanie przed monitorem ośmiu lub nawet więcej godzin dziennie szybko może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego warto przestrzegać kilku istotnych zasad, dzięki którym praca przy komputerze będzie choć odrobinę łatwiejsza i mniej szkodliwa dla naszego zdrowia.

Alarmujące statystyki

O tym, jak istotne jest zapewnienie sobie ergonomicznego stanowiska pracy, pisaliśmy na blogu już jakiś czas temu. Teraz w sposób szczególny chcemy się skupić na tym jak dbać o wzrok podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Spędzając regularnie długie godziny przed monitorem, narażamy nasze oczy na szereg szkodliwych czynników, co szybko może odbić się na ich zdrowiu. Coraz więcej osób narzeka na problemy ze wzrokiem. Według statystyk, ponad 10 mln Polaków z powodu różnych wad wzroku nosi okulary, a ponad milion soczewki kontaktowe. Tak naprawdę problemy ze wzrokiem ma blisko połowa Polaków, jednak ze swoim problemem do specjalisty udają się oni, dopiero kiedy wada wzroku zaczyna im mocno doskwierać.

Problemy ze wzrokiem – przyczyny i objawy

Podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem wiele osób uskarża się na dokuczliwe objawy, takie jak ból głowy, zaburzenie ostrości widzenia, nawet pomimo braku zdiagnozowanej wady wzroku, a także pieczenie, łzawienie lub suchość oczu. Te przypadłości wynikają przede wszystkim z długotrwałego wpatrywania się w obiekt znajdujący się w niewielkiej odległości, czyli monitor. Oprócz tego monitor emituje promieniowanie, które również nie pozostaje obojętne dla naszego wzroku.

Jak dbać o wzrok pracując przed komputerem?

Żeby zminimalizować szkodliwy wpływ komputera na nasze oczy, należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na komfort naszej pracy przed monitorem.

Po pierwsze odległość monitora od oczu. Nie powinna być ona mniejsza niż ok. 50 cm. Pamiętajmy także, by ekran komputera znajdował się nieco niżej niż poziom naszych oczu. Drugą istotną rzeczą jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy. Najlepsze będzie oświetlenie rozproszone, które pozwoli uniknąć odbijania się światła czy to słonecznego, czy sztucznego w ekranie monitora.

Zrób sobie przerwę

Bardzo istotne jest także robienie sobie regularnych, kilkuminutowych, cogodzinnych przerw, w czasie których odejdziemy od swojego stanowiska pracy. Można w tym czasie wykonać kilka rozciągających ćwiczeń, zamknąć na chwilę oczy. Dobrze jest także spojrzeć przez okno na oddalone od nas obiekty, po czym przenieść wzrok na obiekty znajdujące się bliżej i kilka razy powtórzyć te czynności. Takie ćwiczenie pozwoli nieco odpocząć naszym oczom i rozluźnić się.

Jak dbać o wzrok – rady dla „okularników”

Dla osób noszących okulary pomocne będzie zaopatrzenie się w szkła z powłoką antyrefleksyjną, dzięki której do oczu docierać będzie więcej światła, przez co wzrok nie będzie się aż tak bardzo męczył w trakcie długich godzin  wpatrywania się w monitor.

Jeśli nosicie soczewki kontaktowe, warto mieć pod ręką dobrej jakości krople nawilżające do oczu. Przydadzą się zwłaszcza latem i zimą, gdy w pomieszczeniach biurowych powietrze jest szczególnie suche, co u noszących soczewki osób powoduje dodatkowy dyskomfort i pogorszenie widzenia.