Praca zdalna – fakty i mity

      Brak komentarzy do Praca zdalna – fakty i mity

praca zdalna wady i zalety

Według najnowszych statystyk ponad 60% pracowników na świecie wykonuje swoją pracę zdalnie. Wiele firm pozwala swoim pracownikom na ten rodzaj pracy np. raz w tygodniu. W Polsce możliwość tego typu zatrudnienia oferuje zaledwie co trzecia firma. Dla wielu osób praca zdalna to wymarzone zajęcie, jednak pracodawcy nie zawsze entuzjastycznie podchodzą do tego rozwiązania. Tymczasem ponad 75% pracowników deklaruje, że chętnie skorzystałoby z możliwości wykonywania swojej pracy w domowym zaciszu. Coraz częściej także wśród osób poszukujących pracy zdalne zatrudnienie lub elastyczny czas pracy wymieniane są jako czynniki decydujące o wyborze przyszłego pracodawcy. Praca zdalna to temat, wokół którego narosło sporo mitów. W tym tekście spróbujemy się z nimi rozprawić – przyjrzymy się zarówno pozytywnym, jak i negatywnym stronom pracy zdalnej.

Praca zdalna = elastyczne godziny pracy?

Choć dla większości osób praca zdalna może wydawać się równoznaczna z pojęciem elastycznego grafiku, często ma to jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wielu pracodawców, zwłaszcza w korporacjach, pozwala swoim pracownikom na wykonywanie swoich zawodowych obowiązków w domowym zaciszu, jednak muszą być oni online i „pod telefonem” w godzinach pracy danego biura.  O wiele lepiej pod tym względem mają np. copywriterzy, którzy zazwyczaj mają do wykonania konkretne zadanie z wyznaczonym „deadlinem”, a to czy zrobią to o 7 rano, czy o 3 w nocy zależy już tylko od ich upodobania do pracy o określonej porze. Może też się zdarzyć, że współpracujesz z klientem, przebywającym w innej strefie czasowej, wtedy musisz liczyć się np. z koniecznością odbierania telefonów i maili w środku nocy.

Praca zdalna = dres lub piżama i no make up?

Tu znów możliwe są dwie opcje – jeśli masz do wykonania pracę niewymagającą kontaktu z klientem lub pracodawcą np. za pośrednictwem Skype’a, to tak naprawdę wszystko jedno jak będziesz wyglądać w czasie wykonywania swoich obowiązków. Makijaż czy zmiana piżamy na nieco bardziej formalny strój pozwolą się jednak lepiej wczuć w rolę pracownika. Chyba, że należysz do tej grupy osób, którym najlepsze pomysły przychodzą do głowy podczas leżenia z laptopem/tabletem w łóżku lub wannie 🙂

Praca zdalna = najpierw pranie, gotowanie…?

Wielu pracowników wykonujących pracę zdalną przyznaje, że obowiązki domowe czasem wchodzą im w drogę w „godzinach pracy”. Wszystko jest jednak kwestią dobrej organizacji. Rozgraniczenie obowiązków domowych i zawodowych najtrudniejsze jest dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z pracą zdalną. Nieco bardziej doświadczeni pracownicy potrafią zapanować nad chęcią wstawienia prania czy ugotowania obiadu w godzinach wyznaczonych na pracę zawodową. Badania przeprowadzane na osobach wykonujących swoją pracę zdalnie pokazują, że pracownicy ci są bardziej zaangażowani i efektywni pracując z domu, czy dowolnego miejsca na świecie, niż ludzie na co dzień pracujący w biurze. Innym ważnym czynnikiem mogącym świadczyć o wyższości pracy zdalnej nad biurową jest poziom zadowolenia pracowników. Ci wykonujący swoje obowiązki zdalnie są o wiele bardziej zadowoleni ze swojej pracy.

Praca zdalna – największe plusy

Pracownik wykonujący swoje obowiązki poza siedzibą firmy nie musi tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do biura – jest to niewątpliwa zaleta pracy zdalnej. Pracodawca, dzięki zatrudnianiu pracowników online oszczędza na rachunkach za media.

Praca zdalna to idealna forma zatrudnienia dla introwertyków. Jeśli towarzystwo innych osób cię rozprasza, a najlepsze pomysły przychodzą ci do głowy w ciszy i samotności – warto rozważyć właśnie ten rodzaj zatrudnienia.

Pracę zdalną możesz wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

Praca zdalna – minusy

Praca zdalna wymaga narzucenia samemu sobie pewnych reguł i ścisłego ich przestrzegania. Jeśli masz do wykonania określone zadanie, obowiązki domowe nie powinny cię od tego odciągać. Bliscy także powinni zrozumieć, że fakt, iż fizycznie jesteś w domu, nie oznacza, że jesteś cały czas do ich dyspozycji.

Nie każdy nadaje się do tego typu pracy. Wiele osób, by pracować efektywnie potrzebuje nad sobą przysłowiowego bata, który poza biurem musi wypracować sobie we własnym zakresie.

Także obecność innych osób w biurze dla wielu pracowników bywa motywująca  i inspirująca. Omówienie jakiegoś pomysłu z zespołem często może pokazać ciekawe rozwiązania, na które sami byśmy nie wpadli. Brak biurowych „ploteczek” to dla wielu osób wielki minus pracy zdalnej.

 

Praca zdalna ma zarówno pozytywne, jak i negatywne strony, jednak eksperci są zgodni co jednego – ten typ zatrudnienia będzie zyskiwał coraz większą popularność. Praca poza biurem wykonywana nawet tylko przez 1-2 dni w tygodniu jest dla pracownika atrakcyjną ofertą. Na tego rodzaju pracy zyskują zarówno zatrudniający jak i zatrudniany.