Programy do porządkowania zdjęć

      1 komentarz do Programy do porządkowania zdjęć
programy do porządkowania zdjęć

Programy do porządkowania zdjęć ułatwią Ci szybkie znalezienie konkretnych fotografii

Jeszcze kilkanaście lat temu zastanawiałeś się nad każdym kadrem, martwiąc się o to, by nie zmarnować kolejnej klatki na kliszy Twojego aparatu. Wyprawie do laboratorium fotograficznego po odbiór odbitek towarzyszył zawsze dreszczyk emocji, bo nigdy do końca nie dało się przewidzieć, jak udały się zrobione przez Ciebie zdjęcia.

Dzisiaj w czasie jednej imprezy potrafisz zrobić 300 zdjęć swoim telefonem, a z wakacyjnego wyjazdu przywozisz pięć razy tyle – każde zdjęcie od razu po jego wykonaniu widoczne jest na wyświetlaczu aparatu fotograficznego lub telefonu. Wszystkie te fotografie systematycznie lądują na dysku Twojego komputera, a kiedy za jakiś czas chcesz odszukać jakieś konkretne, pojawia się problem jak w wśród miliona „fotek” znaleźć zdjęcia z zeszłorocznego grilla u cioci Jadzi, albo z panieńskiego Halinki. Z pomocą przyjdą Ci programy do porządkowania zdjęć. Dzięki nim „ogarniesz” to, co już masz na dysku, a przyszłości, przy minimalnym nakładzie sił, będziesz mógł wszystko na bieżąco katalogować zdjęcia, zgrywając kolejne fotografie na dysk swojego komputera.

Darmowe programy do porządkowania zdjęć

Żeby odpowiednio skatalogować swoje zdjęciowe archiwa, nie musisz wydawać na to ani złotówki. Istnieje całe mnóstwo programów służących do porządkowania fotograficznych zbiorów, które możesz za darmo pobrać z internetu. Poniżej krótki przegląd tych najlepszych

Picasa

Wiele osób słysząc „programy do porządkowania zdjęć”, od razu myśli „Picasa!” To jeden z najbardziej popularnych programów stworzonych w tym celu. Ale ma on też wiele innych opcji. W tym programie katalogowanie zdjęć staje się przyjemnością. Picasa sama wykrywa wszystkie zdjęcia znajdujące się na dyskach w Twoim komputerze. Swobodnie możesz je przenosić do poszczególnych folderów i przeglądać, np. według dat wykonania. Dzięki opcji wykrywania twarzy, będzie łatwiej odszukać Ci fotografie konkretnych osób w swoich zbiorach. Picasa to produkt od Googla, stąd oprócz podstawowych funkcji, producenci wyposażyli go w dodatkowe udogodnienia. W programie tym poprawisz wygląd swoich zdjęć – możesz zmieniać kontrast wybranych fotografii, nakładać na nie filtry, rozjaśniać. Wybrane albumy możesz także udostępniać w internetowym albumie Picasa Web Albums.

Photoscape

Nie jest może najwygodniejszym programem do przeglądania zgromadzonych na dysku fotografii, jednak świetnie sprawdza się przy ich katalogowaniu. Dodatkowo Photoscape posiada dość rozbudowane narzędzia do obróbki graficznej fotografii, więc przy okazji katalogowania, możesz od razu lekko podretuszować swoje fotograficzne zbiory. Program umożliwia dodawanie do zdjęć ozdobnych ramek, dymków i tekstów, a także tworzenie kolarzy i GIF-ów. Photoscape to narzędzie darmowe i proste w obsłudze. Być może nie wszystkie jego elementy są w stu procentach dopracowane, ale przecież nie jest to program dedykowany profesjonalistom.

IrfanView

Darmowy, prosty w obsłudze i przyjazny dla użytkownika program. Można w nim przeglądać zgromadzone na dysku zdjęcia, a także poddać je drobnej obróbce graficznej. Program obsługuje różne formaty plików, posiada także funkcję ich konwersji oraz pozwala na tworzenie pokazów slajdów. Dzięki zainstalowaniu dodatkowych wtyczek, dostępnych na stronie producenta, daje jeszcze wiele różnorodnych możliwości. IrfanView posiada również pomocną w katalogowaniu zdjęć funkcję rozpoznawania twarzy, a także możliwość korzystania z wielu pluginów Photoshopa.

Pamiętaj też, żeby po każdorazowym zgraniu nowych zdjęć na dysk swojego komputera przejrzeć je i usunąć te nieudane, nieostre, źle skadrowane. W ten sposób zaoszczędzisz cenne miejsce na dysku.