Jak przetrwać upały w pracy – 5 praktycznych wskazówek

jak przetrwac upały w pracy

Nie każde biuro posiada klimatyzację, dlatego dajemy radę, jak przetrwać upały w pracy

Lato to piękna pora roku, ale też trudny czas w pracy. Po pierwsze sezon urlopowy, więc uboższa o kilka sztuk kadra pracownicza przejmuje obowiązki wypoczywających pod palmami kolegów. Do tego dochodzą wysokie temperatury, na które co prawda czekałeś z utęsknieniem od grudnia, ale teraz, kiedy przychodzi Ci spędzać osiem godzin za biurkiem w koszuli z długim rękawem zapiętej na ostatni guzik, trudno cieszyć się z pięknego słonecznego lata. Dlatego przychodzimy Ci z pomocą i dajemy radę, jak przetrwać upały w pracy.

Jeśli w swojej pracy nie masz bezpośredniego kontaktu z klientami, albo pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu, jest Ci na pewno o wiele łatwiej przetrwać upały. W pierwszym przypadku możesz sobie pozwolić na nieco bardziej luźny ubiór, niż dopuszcza biurowy dress code, no a jeśli Twoje biuro jest klimatyzowane, problem upałów praktycznie Cię nie dotyczy (przynajmniej dopóki nie wyjdziesz z biura).

Jeśli jednak nie jesteś takim szczęśliwcem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które uczynią Twoją letnią biurową egzystencję nieco znośniejszą.

  1. Zakładaj ubrania wykonane z naturalnych tkanin

Najlepsze będą bawełniane lub lniane w jasnych kolorach. Do tego, o ile to możliwe, postaw na luźniejszy fason ubrań. Obcisłą spódnicę zostaw na inne okazje.

  1. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Jeśli temperatura przekracza 28°C, pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci napoje. Radzimy jednak zadbać o to we własnym zakresie. Woda mineralna z cytryną i miętą będzie idealnym napojem na upały. Zrezygnuj za to z kawy i kolorowych, mocno słodzonych napojów.

  1. Jedz lekkie posiłki

Lekkie sałatki i koktajle to idealne posiłki na upalne dni. Ich przyrządzenie nie wymaga wielkiego nakładu sił, za to potrafią na długi czas zapewnić uczucie sytości i dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Pamiętaj też, żeby przygotowane posiłki zjadać jak najszybciej po przyrządzeniu lub przechowywać je w lodówce, bo pozostawione w cieple mogą się szybko zepsuć.

  1. Zasłoń okna, włącz wentylator

Biuro powinno być wyposażone w rolety i klimatyzator lub wentylator. Jeśli korzystasz z klimatyzacji, pamiętaj aby robić to z umiarem. Nadmierne schładzanie pomieszczenia nie posłuży Twojemu zdrowiu. Jeśli Twoje biuro nie dysponuje klimatyzacją, rano, kiedy jeszcze jest w miarę chłodno, przewietrz biuro, następnie szczelnie zamknij okna i zasłoń rolety, a kiedy zbyt wysoka temperatura zacznie się dawać we znaki, włącz wentylator (jeśli nie ma klimatyzacji, wentylator powinien znaleźć się w biurowym wyposażeniu).

  1. Dobrze zaplanuj swoją pracę

Najtrudniejsze zadania przewidziane na dany dzień, wykonuj zaraz po przyjściu do pracy, kiedy temperatura w biurze jest jeszcze znośna. Później kiedy będziesz już zmęczony upałem i Twoja koncentracja wyraźnie spadnie o wiele łatwiej będzie Ci wykonywać te mniej męczące zadania, niż te wymagające zwiększonej kreatywności i świeżego umysłu.