Jak przygotować samochód do wakacyjnych wyjazdów?

przygotowanie samochodu do wakacyjnego wyjazdu

Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź kilka istotnych elementów w Twoim samochodzie

Wakacje i sezon urlopowy coraz bliżej. Nie ważne czy na miejsce wypoczynku wybierasz polskie góry, morze, jeziora, czy decydujesz się na wyjazd za granicę – jeśli jako środek transportu ma Ci służyć Twoje auto, musisz pamiętać o kilku istotnych elementach, które pozwolą Ci odpowiednio przygotować samochód na wakacyjny wyjazd.

Własnoręczne sprawdzenie podstawowych parametrów Twojego auta być może zajmie Ci trochę czasu, ale za to zapewni spokojną podróż i pomoże uniknąć stresu i nieprzyjemności związanych z niespodziewanymi awariami pojazdu.

Poniżej lista elementów, których skontrolowanie pozwoli Ci dobrze przygotować samochód na dłuższą podróż:

Poziom oleju silnikowego – w razie konieczności uzupełnij braki, być może okaże się, iż trzeba wymienić olej lub filtr.

Poziomy płynu hamulcowego, chłodniczego i płynu do spryskiwaczy – również w razie konieczności uzupełnij braki tych płynów. Każdy z nich jest istotny w długiej trasie, więc upewnij się, że ich ilość wystarczy Ci na podróż i powrót do domu.

Ciśnienie w oponach, ich stan ogólny i głębokość bieżnika – nie musimy chyba przypominać, że opony to podstawa, a Ty na pewno nie chcesz mieć w trasie przygód rodem z prezydenckiej podróży 😉

Układ hamulcowy – używasz go na co dzień i gdyby coś zaczynało szwankować, pewnie byś zauważył, ale nie zaszkodzi przed wyjazdem sprawdzić, czy wszystko działa jak należy.

Stan zawieszenia – także istotny element z długiej trasie – od niego zależy właściwe prowadzenie i zachowanie auta na drodze. Najlepiej sprawdzić jego stan w stacji kontroli pojazdów.

Sprawność wentylacji i klimatyzacji. Sprawdź, czy masz wystarczający poziom czynnika chłodzącego, co roku zalecana jest także wymiana filtra kabinowego. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zadbaj o to zanim wyruszysz w trasę. Nie chcesz chyba męczyć się za kierownicą w 30-stopniowym upale przez kilka godzin. Przed sezonem letnim dobrze jest też zrobić odgrzybianie klimatyzacji.

Stan wycieraczek. To często zaniedbywany element, bo raczej nie myśli się o deszczu jadąc na wakacje. Jednak kiedy w trasie spotka Cie ulewa, to właśnie sprawne wycieraczki, ułatwiając widoczność, pozwolą Ci bezpiecznie dojechać do celu.

Jeśli nie masz czasu i możliwości dokonania własnoręcznego przeglądu stanu technicznego Twojego pojazdu, warto skorzystać z pomocy zaufanego mechanika lub udać się do stacji kontroli pojazdów. Nie zostawiaj tego jednak na ostatnią chwilę, tuż przed wyjazdem. Zadbaj o taką kontrolę przynajmniej tydzień przed planowaną podróżą

Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdź także stan oświetlenia w Twoim aucie i na wszelki wypadek zabierz ze sobą komplet zapasowych żarówek.

Tuż przed wyruszeniem w podróż odpowiednio rozmieść i umocuj bagaże, by nie przemieszczały się w czasie jazdy.

Zadbaj także o bezpieczeństwo pasażerów. Chyba nie musimy przypominać, że dzieci powinny mieć zapewniony odpowiedni fotelik. Jeśli podróżujesz z psem powinien on być przypięty w samochodzie specjalnymi pasami bezpieczeństwa. Kotu wystarczy wygodny transporter.

Dobrze zaplanuj trasę, wliczając w nią przerwy na odpoczynek

Choć nawigacja jest wygodnym i coraz popularniejszym przewodnikiem po nieznanych terenach, warto mieć ze sobą również mapę lub atlas samochodowy. Są miejsca, gdzie łatwo zgubić sygnał GPS, a wtedy mapa może okazać się dla nas jedynym ratunkiem. Jeśli korzystasz wyłącznie z nawigacji, upewnij się, że posiadasz aktualne mapy.

Pamiętaj o kole zapasowym, gaśnicy, kamizelce odblaskowej (obowiązkowa w wielu krajach Unii Europejskiej), trójkącie ostrzegawczym. Apteczka, wyposażona w podstawowe produkty, choć nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, także może okazać się pomocna.

Przed wyjazdem w trasę, a także w czasie postojów pamiętaj o zjedzeniu lekkostrawnych posiłków, zawierających sporo węglowodanów, które zapewnią Ci energię. Filiżanka kawy także nie zaszkodzi, kiedy czujesz się już zmęczony długą jazdą. Odpowiednie nawodnienie to podstawa. Miej więc w podróży butelkę wody pod ręką i sięgaj po nią co jakiś czas, nawet kiedy nie odczuwasz pragnienia.

Wybierając się za granicę, sprawdź wcześniej najważniejsze informacje dotyczące kraju i przepisów ruchu drogowego obowiązujących na jego terenie, a także opłatach za korzystanie z dróg i autostrad. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek i ewentualnych mandatów.

Wszystkim wyjeżdżającym życzymy przyjemnej podróży i szczęśliwych powrotów.