Przygotowania do żniw – o czym trzeba pamiętać

jak przygotować się do żniw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żniwa w niektórych częściach Polski już się rozpoczynają. W większych gospodarstwach rolnicy w tym szczególnym czasie będą pracować niemal dzień i noc bez przerwy. Aby żniwa przebiegły bezproblemowo warto wcześniej zadbać o odpowiedni stan techniczny maszyn, na których będziecie pracować. Przygotowania do żniw są niemal tak samo ważne, jak sam proces zbioru zbóż. Sprawdzenie stanu technicznego kombajnu i naprawienie ewentualnych usterek pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i przestojów w pracy. Nie ma chyba nic bardziej irytującego, niż nagła awaria kombajnu w czasie żniw, potrafiąca nieraz unieruchomić maszynę na długie godziny, czy nawet całe dni.

Przygotowania do żniw najlepiej zacząć od uporządkowania magazynów i zagospodarowania odpowiedniej powierzchni pod przyszłe zbiory. Kiedy te kwestie macie już załatwione, pora przyjrzeć się Waszym kombajnom, które po długich miesiącach przerwy czeka teraz kilka tygodni wytężonej pracy. Powinniście więc dokładnie obejrzeć wszystkie podzespoły i wymienić lub naprawić uszkodzone lub zużyte elementy. Zwłaszcza jeśli dysponujecie sporym areałem upraw, nie możecie sobie pozwolić na awarie maszyny i przestoje w czasie żniw.

Przegląd stanu technicznego kombajnu zacznijcie od kabiny

Sprawdźcie wskaźniki i kontrolki, a także układ kierowniczy, hamulcowy i sprawność skrzyni biegów. W tym celu warto przejechać kombajnem choć kilkadziesiąt metrów. Następnie skontrolujcie oświetlenie pojazdu, a jeśli dysponujecie kombajnem z kabiną zamkniętą zadbajcie o czystość filtra pyłków w pojeździe.

Zespół żniwny

Tu zacznijcie od sprawdzenia nagarniacza – oceńcie stan układu napędzającego i kompletność palców. Jeśli jakiegoś brakuje, uzupełnijcie braki. Skrzywione palce należy wyprostować. W układzie napędowym sprawdźcie tuleje przegubów, których zużycie spowoduje nieprawidłowe nagarnianie zboża. Skontrolujcie również sprawność listwy tnącej i pamiętajcie o prawidłowej regulacji zespołu tnącego. Zapewni to dokładne cięcie zbóż i pozwoli uniknąć zbędnych strat. Pamiętajcie o dokładnym ustawieniu kosy tnącej w stosunku do belki palcowej. Nie zapomnijcie również o podajniku ślimakowo-palcowym, gdzie wszelkie uszkodzone elementy powinniście naprawić lub wymienić.

Przegląd przenośnika pochyłego to kolejny punkt na Waszej mapie kontroli kombajnu przed żniwami. Jest bardzo prawdopodobne, że podczas poprzednich żniw belka przenośnika mogła ulec uszkodzeniu lub skrzywieniu, dlatego zanim wyruszycie do pracy kombajnem, sprawdźcie koniecznie stan przenośnika i skorygujcie ewentualne nieprawidłowości.

Zespół omłotowy

Kolejnym elementem przeglądu niech będzie sprawdzenie stanu technicznego bębna omłotowego, klepiska, układu napędowego oraz elementów zawieszenia. Lepiej teraz wymienić niesprawne lub uszkodzone elementy, niż później tracić czas i nerwy w trakcie pracy. Pamiętajcie też o wyczyszczeniu powierzchni roboczej sit, uregulowaniu nadmuchu wentylatora i ustawieniu napięcia pasów napędu przekładni bezstopniowej oraz nasmarowaniu gwintu cięgna regulacji przekładni.

Silnik na koniec

Przygotowania do żniw niech zakończy kontrola silnika. Tu sprawdźcie stan układu paliwowego, smarowania i układu chłodzenia. Zalecana jest wymiana filtrów paliwa i powietrza, a także wymiana oleju. Sprawdźcie także szczelność połączeń hydraulicznych w kombajnie i zlikwidujcie ewentualne nieprawidłowości lub przecieki.  Na koniec pozostaje sprawdzenie ciśnienia w oponach i dokręcenie śrub przy kołach, wózku transportowym zespołu żniwnego oraz przy przednim i tylnym moście.

Choć skontrolowanie tych wszystkich elementów wymaga trochę czasu i pracy, nie warto go zaniedbywać i zakładać, że odpowiednio zabezpieczony na zimę kombajn nie wymaga przeglądu i przez całe żniwa będzie pracował bez zarzutu. Lepiej upewnić się, że nic Was nie zaskoczy. Zespół Dajemy Radę życzy udanych zbiorów i wspaniałej pogody!