Rośliny w biurze – zbędna dekoracja, czy inwestycja w zdrowie?

rośliny w biurze

Rośliny w biurze to nie tylko dekoracja…

Rośliny mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie – co do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wszyscy znamy bowiem leczniczą moc ziół i prozdrowotne właściwości warzyw i owoców. Jednak jak się okazuje, także obecność roślin doniczkowych w naszym otoczeniu pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Rośliny oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, których ogromne ilości można zaobserwować zwłaszcza w biurach. Obecność licznych urządzeń elektrycznych, klimatyzacja, szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne – to wszystko z czym codziennie mają kontakt pracownicy biurowi, szybko może odbić się na ich zdrowiu. Rośliny w biurze to nie tylko dekoracja, ale też inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Obecność określonych gatunków kwiatów pozytywnie wpłynie na jakość biurowego powietrza. Jakie rośliny powinny znaleźć się w biurze? Poniżej kilka naszych propozycji.

Bluszcz pospolity

Ta nieco już zapomniana roślina, według amerykańskich badaczy jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o efektywność oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków chemicznych. Pochłania aż 60% toksycznych substancji w swoim otoczeniu. To długowieczna roślina, która szybko się rozrasta. Najlepiej rośnie w zacienionych miejscach. Uwaga – każda część tej rośliny jest trująca.

Zamiokulkas

Roślina, która szturmem zdobywa kolejne przestrzenie biurowe i nie tylko biurowe. Piękne dekoracyjne liście i strzeliste łodygi to jej znak rozpoznawczy. Jeśli chodzi o rośliny w biurze nie będzie miała sobie równych, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej małe wymagania. Zamiokulkas nie wymaga częstego podlewania (wręcz może mu ono zaszkodzić), rośnie nawet w pomieszczeniach, w których brak dostępu do światła dziennego. Znakomicie oczyszcza powietrze i działa uspokajająco.

Paproć

Doskonale znana ze swoich właściwości pochłaniania szkodliwego promieniowania z monitorów. Można wręcz rzec, że to promieniowanie jej służy – postawiona w pobliżu monitora paproć będzie wspaniale rosła. Jest przy tym efektowną dekoracją biura, nadaje mu nieco domowego, przytulnego charakteru (któż z nas nie ma w domu paprotki?). Paproć należy do dość wymagających roślin. Nie można doprowadzić do jej przesuszenia. Należy regularnie ją podlewać i zraszać liście.

Wężownica (Sansewieria)

Ma piękne, niezwykle dekoracyjne żółto-zielone strzeliste liście. To roślina często spotykana w biurach i centrach handlowych. Nie wymaga częstego podlewania i jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki, takie jak np. duże różnice temperatur czy silne nasłonecznie. Wężownica poza całą swoją dekoracyjnością, pełni też funkcję praktyczną – znakomicie pochłania szkodliwe substancje ze swojego otoczenia.

Skrzydłokwiat

Roślina o dekoracyjnych liściach i pięknych białych kwiatach. Nie potrzebuje szczególnej opieki i częstego podlewania. Dobrze rośnie w zacienionych miejscach. Skrzydłokwiat pochłania z powietrza wiele szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji, takich jak formaldehyd i benzen. Warto postawić te roślinę w pobliżu monitora, gdyż absorbuje także jego szkodliwe promieniowanie.

Rośliny w biurze oprócz oczyszczania powietrza, pełnią także funkcję dekoracyjną. Obecność roślin w biurze pozwala oswoić surową przestrzeń, nadając jej nieco bardziej przytulnego charakteru. Wszystko to pozytywnie wpływa na samopoczucie i efektywność pracowników. Warto więc rozważyć zakup choćby kilku mało wymagających gatunków roślin do swojego biura. Efekty tej inwestycji z pewnością szybko zostaną zauważone.