Sposoby na kapcia – poznaj je, zanim wyruszysz w trasę

sposoby na kapcia w samochodzie

Taka awaria wbrew pozorom może przydarzyć się każdemu kierowcy, niezależnie od warunków panujących na drodze. Nie uchronią przed tym ani uważna jazda, ani drogie opony z najwyższej półki. Właśnie zaczął się czas wakacyjnych wyjazdów, dlatego zanim wyruszymy w dalekie trasy, warto zaopatrzyć się w wiedzę na temat tego co robić, gdy złapiemy kapcia w naszym samochodzie.

Przebita opona – czego nie wolno robić

Niepokojący hałas, gwałtowne znoszenie samochodu na jedną stronę – wystarczy chwila i łatwo się zorientować, że oto złapaliśmy kapcia. Co robić w takiej sytuacji? Na pewno bezwzględnie nie powinniśmy kontynuować jazdy, gdyż może to mieć opłakane skutki dla naszego samochodu. Najbezpieczniej jest rozpocząć niezwłocznie tzw. „hamowanie silnikiem” i po wytraceniu prędkości w bezpiecznym miejscu zjechać na pobocze, uważając przy tym, by pod żadnym pozorem nie najechać przebitą oponą na krawężnik. Pozwoli nam to uniknąć uszkodzenia felgi. Najlepiej zatrzymać nasz pojazd na równej płaskiej powierzchni, ułatwi to ewentualną naprawę lub wymianę koła. Należy także pamiętać o umieszczeniu w przepisowej odległości trójkąta ostrzegawczego.

Sposoby na kapcia – koło zapasowe

Oczywiście najlepiej i najprościej mieć w swoim pojeździe koło zapasowe, które posłuży nam w dalszej trasie, jeśli złapaliśmy kapcia. Kiedy posiadamy takowe, wystarczy lewarek, odpowiednie klucze i wymiana uszkodzonego koła nie powinna stanowić większego problemu. Gorzej, gdy okaże się, że zapasowe koło, leżące od lat w zapomnieniu okazuje się być w jeszcze gorszym stanie niż to, które uległo uszkodzeniu w czasie jazdy. Równie problematyczny może być brak lewarka lub kompletu kluczy, bo w takiej sytuacji nawet ze sprawnego koła zapasowego nie będziemy mieć pożytku. Jest jednak kilka sposobów, by poradzić sobie również z takimi przeciwnościami.

Ratunek na kapcia – pianka

Zamiast koła zapasowego, które bądź co bądź zajmuje sporo miejsca, można wozić ze sobą specjalną piankę naprawczą. Całą zawartość opakowania z pianką wprowadzamy do przebitej opony poprzez wentyl, a następnie podpinamy kompresor lub pompkę i pompujemy koło do uzyskania właściwego ciśnienia. Pianka sprawi, że powietrze nie będzie uchodzić z opony. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. Z tak prowizorycznie naprawionym kołem niezwłocznie powinniśmy udać się do wulkanizatora. Należy też pamiętać, że pianka nie sprawdzi się w przypadku większych uszkodzeń.

Sposoby na kapcia – zestaw naprawczy

Za pomocą specjalnego sznurka i szydła możemy całkiem sprawnie poradzić sobie z niewielkim uszkodzeniem opony, takim jak np. wbicie w nią fragmentu szkła czy gwoździa. Należy pamiętać, by przed przystąpieniem do naprawy spuścić powietrze z opony oraz usunąć wbite w nią ciało obce. Następnie oczyszczamy otwór pod wypełniacz, smarujemy go klejem i za pomocą szydła przewlekamy specjalny sznur, wprowadzając go w uszkodzone miejsce w oponie. Wystającą część sznura odcinamy, a następnie za pomocą kompresora pompujemy koło. To również rozwiązanie tymczasowe, które pozwoli nam bezpiecznie dojechać do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego.

Nie wszystko da się naprawić

Opisane wyżej sposoby na kapcia, poza oczywiście wymianą koła na zapasowe, nie sprawdzą się w przypadku, gdy uszkodzeniu uległ bok opony. To miejsce, które podczas jazdy mocno pracuje, więc poprzez próbę naprawy boku opony opisanymi w tym artykule metodami, moglibyśmy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Warto wspomnieć jeszcze o oponach typu „run flat”, które dzięki specjalnie wzmocnionym bokom, pozwalają na bezpieczne przejechanie na nich po złapaniu kapcia jeszcze wielu kilometrów.