Świeca zapachowa DIY

      Brak komentarzy do Świeca zapachowa DIY

świeca zapachowa DIY

Moda na świece zapachowe nie ustaje. Nic w tym dziwnego – przecież to właśnie w świetle świec najlepiej wygląda nasza skóra, oczy błyszczą odbitym od płomienia blaskiem, a panujący w pomieszczeniu półmrok nadaje atmosferze wyjątkowości i tajemniczej, nastrojowej aury. Trudno wyobrazić sobie romantyczny wieczór bez towarzystwa migoczącej świecy, wypełniającej pomieszczenie delikatnym zapachem. Jednak czasami kupując świece zapachowe w supermarkecie można się niemile rozczarować. Zamiast obiecywanego przez producenta delikatnego zapachu bzów czy wanilii otrzymujemy chemiczną mieszkankę oparów parafiny i jakiegoś nieokreślonego „smrodku” z palącego się knota. Żeby uniknąć takich rozczarowań można przy odrobinie wysiłku spróbować wykonać świecę zapachową własnej produkcji. Jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz listę niezbędnych składników i sposób wykonania takiej świecy.

Potrzebujesz:

  • Pojemnik na świecę
  • knot
  • wosk w płatkach (najlepiej sojowy)
  • dowolne olejki zapachowe
  • opcjonalnie – dodatki dekoracyjne – ziarna kawy, goździki, gwiazdki anyżu, itp.

Świeca zapachowa DIY

Jednym z najważniejszych elementów świecy jest pojemnik, w którym będzie się ona znajdować. Najlepszy będzie do tego celu słoik, metalowa puszka po herbacie, może to być też np. jedyna ocalała filiżanka ze starego kompletu lub kubek z grubego plastiku (to już nieco ryzykowna opcja). Twoja baza na świecę musi być z grubego materiału, który nie ulegnie stopieniu, kiedy będziesz do niego wlewać gorący wosk.

Kolejna niezbędna rzecz to knot. Najlepszy do tego celu będzie kawałek grubego bawełnianego sznurka, docięty do stosownych wymiarów (pamiętaj, że knot musi wystawać kilka cm ponad poziom świeczki). Sznurek przywiązujemy do patyczka , który umieszczamy na brzegu formy, tak by knot znajdował się na środku pojemniczka na świecę  i dotykał dna. Dobrym rozwiązaniem jest przywiązanie niewielkiej blaszki do końcówki knota i przyklejenie jej woskiem do spodu pojemniczka, w którym znajdzie się nasza świeca – wtedy mamy pewność, że knot będzie się właściwie trzymał.

Świeca zapachowa – topienie i zdobienie

Następnie w zależności od tego jaką kuchenką dysponujemy, przystępujemy do kluczowej operacji, jaką jest roztapianie wosku. W przypadku kuchenki elektrycznej stawiamy garnek na palniku i na niewielkiej mocy podgrzewamy wosk do roztopienia. Jeśli mamy kuchenkę gazową dobrze jest ustawić mniejszy rondelek w większym, wypełnionym wodą. Wosk wsypujemy do mniejszego rondelka i powoli roztapiamy. Trzeba uważać, bo stopiony wosk jest bardzo gorący.

Kiedy płatki woskowe się rozpuszczą, wlewamy do nich kilka kropel ulubionego olejku zapachowego, lekko studzimy i delikatnie przelewamy do naszej formy na świecę. Oprócz olejku zapachowego do świecy możemy dorzucić np. skórkę z pomarańczy, kawałki cynamonu, goździki, ziarna kawy, suszone kwiaty. Do roztopionego wosku można także dodać kilka kropel barwnika, dzięki któremu nasza świeca nabierze kolorów.

Środki ostrożności

Roztopiony wosk jest bardzo gorący i łatwo się nim oparzyć, a przy tym zastyga on dość długo. Przygotowanie własnej świecy wymaga więc sporo czasu, uwagi i równie dużo cierpliwości. Do produkcji domowej roboty świecy zapachowej warto użyć wosku dobrej jakości, naturalnego pochodzenia. Odpowiedni do tego celu będzie choćby wspomniany wosk sojowy. Można oczywiście przetopić resztki posiadanych w domu świec, ale efekt tego działania może być daleki od naszych oczekiwań. Trzeba też trochę poeksperymentować z olejkami zapachowymi dodawanymi do świecy. W zależności od tego, jak intensywnego aromatu oczekujemy, do wosku powinniśmy dodać od kilku kropel do nawet kilkunastu mililitrów olejku. Odpowiednie rozmieszczenie dodatków, takich jak kwiaty czy ziarna kawy także wymaga trochę wysiłku – jeśli zatopimy je byle jak, po prostu wrzucając do rozgrzanego wosku opadną na dno i bardziej będą przypominać zatopionego w świecy owada, niż gustowną dekorację.

Jeśli nie mamy czasu, chęci albo potrzebnych materiałów do wykonywania takich eksperymentów, a chcemy cieszyć się w domu pięknym zapachem świec wykonanych z naturalnych składników, z pomocą przyjdzie nam sklep swieczkiwarte.pl, który w swojej ofercie posiada kilkadziesiąt różnorodnych świec zapachowych, w tym znane i popularne świece i woski Yankee Candle.