Uprawa batatów – czy to się uda w naszym klimacie?

uprawa batatów w Polsce

Do niedawna pewnie niewiele osób wiedziało co to w ogóle są bataty. Jednak dzięki blogom, książkom i programom telewizyjnym promującym zdrowe odżywianie słodkie ziemniaki stały się w Polsce znane do tego stopnia, że dziś możemy je bez problemu kupić w każdym większym markecie. Kto ich raz spróbował, na pewno będzie chciał jeść je częściej. Ich cena nie zachęca jednak do częstego kupowania. Na pewno wielu z Was przemknęła przez głowę myśl o własnej uprawie batatów. Czy to się uda w naszych warunkach klimatycznych? Czy uprawa batatów w Polsce jest w ogóle możliwa? W tym artykule postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości.

Uprawa batatów na świecie

Bataty, znane także jako wilce ziemniaczane, pataty lub po prostu słodkie ziemniaki na dużą skalę uprawiane są w krajach Ameryki Południowej i Środkowej i to stamtąd pochodzą dorodne bulwy, które możecie nabyć w sklepach. Bataty, które wyrosną w naszym klimacie na pewno będą mniejsze, niż ich południowoamerykańskie odmiany, jednak warto spróbować wyhodować sobie choć kilka krzaczków na własny użytek, zwłaszcza jeśli posmakowały nam te egzotyczne zamienniki ziemniaków.

Bogactwo wartości odżywczych

Tak jak w przypadku dobrze nam znanych ziemniaków, tak i wśród batatów występuje wiele odmian tego warzywa. Różnią się one kolorem skóry i miąższu. Jednak bez względu na te właściwości  warto włączyć bataty do swojego jadłospisu z uwagi na bogactwo wartości odżywczych, które w sobie zawierają. Bataty to przede wszystkim duża dawka witamin z grupy B, a także witaminy C, E i kwasu foliowego. To także bogate źródło karotenoidów i składników mineralnych, takich jak magnez, potas, fosfor, sód, siarka, żelazo, wapń i jod. Dzięki zawartości tych składników bataty są szczególnie polecane osobom mającym problemy ze wzrokiem i układem krążenia, a także cukrzykom. Bataty to też dobre źródło aminokwasów i błonnika. Spożywanie słodkich ziemniaków pomaga usprawnić pracę układu pokarmowego. Polecane są one także osobom będącym na diecie, gdyż zapewniają na długo uczucie sytości po posiłku i tym samym są pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami.

Uprawa batatów- jak się za to zabrać?

Podstawa to wybór odpowiedniego stanowiska pod uprawę. Musi być ono nasłonecznione i jednocześnie osłonięte od wiatru. Z uwagi na fakt, że bataty nie są odporne na przymrozki, należy sadzić je dopiero w drugiej połowie maja, kiedy ryzyko niespodziewanego przymrozku zdecydowanie spada. Bulwy do sadzenia możemy kupić w sklepie ogrodniczym, ale takie zakupione w markecie i pokrojone tak, by każdy kawałek posiadał przynajmniej jedno oczko, także powinny wyrosnąć.

Dokładną instrukcje sadzenia batatów w ziemi lub doniczkach (mają piękne liście, więc sprawdzą się także jako oryginalna roślina doniczkowa) znajdziecie na poniższym filmie.

Bataty posadzone w doniczkach po wykiełkowaniu możemy przesadzić do ziemi. Szacuje się, że słodkie ziemniaki potrzebują około 4 miesięcy, żeby osiągnąć  optymalną wielkość, choć oczywiście nie ma się co łudzić, że z pola czy ogródka wykopiecie bataty wielkości tych, które zalegają na sklepowych półkach. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu batatów, ale trzeba tez uważać, by nie przesadzić z ilością wody. Zarówno przesuszenie jak i zbyt mocne podlewanie mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój i wzrost tych roślin. Zbiór batatów należy przeprowadzić najpóźniej pod koniec września, przed pierwszymi przymrozkami. Dobrym rozwiązaniem może też być uprawa batatów w szklarni.

Jak widać uprawa batatów nie jest wcale skomplikowana, jeśli więc macie kawałek ziemi, na której możecie przeprowadzić eksperyment z ich hodowlą, zachęcamy do spróbowania. Bataty wyhodowane domowym sposobem na pewno będą jeszcze smaczniejsze niż te ze sklepu.