Uprawa truskawek

      Brak komentarzy do Uprawa truskawek
uprawa truskawek

Truskawki możesz uprawiać zarówno w polu, jak i w doniczce

Truskawki to jedne z najwcześniej pojawiających się owoców sezonowych. Przy sprzyjających warunkach pogodowych pierwsze zbiory pojawiają się już w maju. Truskawki są zasobne w makro- i mikroelementy, niskokaloryczne, dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu są bezpieczne nawet dla diabetyków, a co najbardziej istotne – są łatwe w uprawie. Można je uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach, czy pojemnikach. Należy przy tym pamiętać, że rośliny te lubią miejsca dobrze nasłonecznione oraz lekkie, żyzne, zasobne w próchnicę gleby.

Uprawa truskawek – od czego zacząć?

Najlepszą porą na zasadzenie truskawek jest lato. Dotyczy to zarówno truskawek gruntowych, jak i tych uprawianych w doniczkach. Truskawki posadzone w lipcu/sierpniu już w następnym roku będą owocować.  Dlatego, jeśli rozważacie posadzenie kilku krzaków w przydomowym ogrodzie, teraz jest na to najlepszy okres.

Truskawki można także posadzić wiosną, lub jesienią. W tym drugim przypadku istnieje jednak ryzyko, że przedwczesne przymrozki zaszkodzą roślinom. Tak późno posadzone truskawki w następnym roku nie dadzą również zbyt wielu owoców.

Zanim umieścicie sadzonki w glebie, należy ją uprzednio dokładnie odchwaścić i spulchnić. Najbardziej optymalny rozstaw rzędów dla truskawek to 40-50 cm. Natomiast w rzędzie truskawki powinny znajdować się od siebie w odległości około 30-40 cm. Zbyt gęste rozmieszczenie sadzonek spowoduje, iż będą one dawały mniej owoców oraz utrudni w przyszłości prawidłową pielęgnację uprawy. Dołki, w których umieszczane będą sadzonki, powinny być dostosowane szerokością do systemu korzeniowego rośliny. Należy także pamiętać, by były na tyle głębokie, żeby w czasie sadzenia nie zaginać korzeni truskawek.

Coraz popularniejsza staje się w uprawa truskawek w doniczkach, a zwłaszcza ich pnące odmiany, które owocują od lipca aż do jesieni. Jeśli więc nie dysponujecie gruntem, a marzą Wam się własne truskawki w sezonie, warto rozważyć posadzenie kilku krzaczków w doniczkach.

Pielęgnacja truskawek i ich ochrona przed szkodnikami

Truskawki uprawiane w doniczkach należy regularnie podlewać, a także nawozić, gdyż częste podlewanie wyjaławia glebę, w której rosną. Truskawki rosnące w gruncie, powinny mieć zapewnioną w miarę stałą wilgotność podłoża. Należy także pamiętać, by systematycznie odchwaszczać zagony. Dobrym sposobem na ograniczenie liczby chwastów na poletku z truskawkami jest wysypanie pomiędzy rzędami słomy lub trocin. Jeszcze lepszą metodą, pozwalającą na zbieranie od razu czystych owoców jest wyłożenie zagonu przed posadzeniem roślin agrowłókniną i umieszczenie sadzonek w nacięciach na jej powierzchni. Ściółkowanie sadzonek zapobiega m.in. rozwojowi jednej z najczęściej atakującej truskawki chorób –szarej pleśni.

Po zakończeniu owocowania w 2 lub 3 roku uprawy zalecane jest obcięcie truskawkom liści, co pomaga chronić je przed chorobami i szkodnikami, a także odmładza rośliny.

Uprawa truskawek szybko wyjaławia glebę, dlatego należy pamiętać, by zmieniać jej lokalizację  co 3-4 lata. Taki zabieg pozwoli również uniknąć wielu chorób, które mogą zaatakować roślinę zbyt długo rosnącą w jednym miejscu. Największe plony truskawki dają przeważnie w drugim roku od posadzenia. Co 4 lata uprawę powinno się odmłodzić poprzez wykopanie roślin, oddzielenie młodych sadzonek i posadzenie ich w innym miejscu.  Na to samo miejsce, gdzie wcześniej rosły truskawki nie powinny powrócić wcześniej, niż po 4 latach.

Zbiór truskawek

Truskawki zaczynają owocowanie zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Owoce najlepiej jest zbierać wczesnym rankiem, zaraz po tym, jak obeschną z rosy. Truskawki zrywa się razem z szypułkami. Podczas zbierania należy być bardzo uważnym, gdyż uszkodzone owoce szybko się psują. Truskawki należą do mało trwałych owoców i trudno je przechowywać. W lodówce lub chłodni przetrwają maksymalnie kilka dni. Dłuższe przechowywanie możliwe jest tylko w przypadku zamrożenia owoców tuż po zbiorze.