Jak własnoręcznie zrobić zdjęcia do dokumentów

robienie zdjęć do dokumentów

Jeśli tylko posiadasz aparat fotograficzny, możesz spróbować własnoręcznie zrobić zdjęcia do dokumentów

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy chcąc nie chcąc trzeba się udać do urzędu w celu wyrobienia stosownych dokumentów. W zależności od tego, jakich dokumentów potrzebujecie, fotografia do nich przeznaczona musi być wykonana według ściśle określonych zasad. Dziś podpowiemy Wam, jak własnoręcznie zrobić zdjęcia do dokumentów, bez wychodzenia z domu i stresu, że znów będziecie mieć dziwną minę na zdjęciu w dokumencie, który będzie Wam służył przez kolejnych kilka lat.

Własnoręczne wykonanie zdjęcia do dokumentów ma wiele plusów. Oprócz tego, że sami wybierzecie najkorzystniejsze ujęcia i będziecie mogli z nimi eksperymentować dowolną ilość czasu, zaoszczędzicie też na pewno trochę pieniędzy. No i będziecie mieli dowolną ilość sztuk dokumentowej fotografii, także w wersji elektronicznej.

Żeby własnoręcznie zrobić zdjęcia do dokumentów potrzebujecie:

Aparat fotograficzny (może być zwykła cyfrówka)

Kawałek białej ściany (ewentualnie duży arkusz białego papieru)

Statyw lub mebel, na którym w stabilny sposób ustawicie aparat

Komputer, który umożliwi Wam szybki podgląd wykonanych fotografii

Opcjonalnie jedną osobę do pomocy (ale jeśli macie aparat z funkcją samowyzwalacza, możecie spróbować wykonać zdjęcia do dokumentów zupełnie sami)

Ważne szczegóły, które mogą mieć wpływ na jakość zdjęć

Przeczytajcie instrukcje dotyczące fotografii do dokumentów, której aktualnie potrzebujecie. Zazwyczaj są one dość rygorystyczne, więc musicie być bardzo uważni w czasie wykonywania zdjęcia.

Ubierzcie się najlepiej w bluzkę lub koszulę w odcieniu niebieskiego. Co prawda na fotografii i tak będzie widoczna tylko górna część barków, ale ten kolor ma korzystny wpływ na wygląd skóry i w przeciwieństwie np. do czarnego nie sprawi, że będziecie wyglądać na zdjęciu na bladych i zmęczonych. Starajcie się wykonywać zdjęcie w dziennym świetle i zwróćcie uwagę, by Wasza twarz była  nim równomiernie oświetlona. Cienie na twarzy są błędem, który automatycznie dyskwalifikuje Wasze zdjęcie. Przed wykonaniem fotografii nie smarujcie też twarzy tłustym kremem lub innym kosmetykiem, który nieestetycznie będzie się błyszczał na zdjęciu. To też poważny błąd, z którym nawet obróbka w programie graficznym może sobie nie poradzić.

Pamiętajcie też, że cała Wasza twarz musi być widoczna na zdjęciu, nie wolno jej zasłaniać włosami, nakryciem głowy, ani biżuterią.

Do dzieła!

Kiedy znajdziecie już idealne miejsce do zrobienia zdjęcia, zadbajcie o stosowne ustawienie aparatu. Powinien on znajdować się w odległości ok. 2- 3 metrów od fotografowanej osoby. Z kolei fotografowany powinien odsunąć się od ściany/tła na odległość przynajmniej metra, by uniknąć powstawania cienia w tle. Twarz na zdjęciu powinna zajmować ok. 80% kadru, mieć naturalny wyraz i być skierowana prosto. Fotografowana osoba nie może jednak patrzeć w obiektyw. Zalecane jest by wzrok fotografowanego był skierowany lekko powyżej obiektywu w punkt oddalony od aparatu o około pół metra.

Zrezygnujcie z używania lampy błyskowej. Jeśli już musicie to robić, przesłońcie ją nieco białą kartką papieru, by zmiękczyć jej światło i zniwelować tym samym cienie na fotografii. Kiedy upewnicie się, że wszystkie wymienione kryteria są spełnione, zacznijcie fotografować. Aby mieć pewność, że znajdujecie się dokładnie w kadrze, warto mimo wszystko skorzystać z czyjejś pomocy.

Poprawki i drukowanie

Kiedy macie już kilka zdjęć, zgrajcie je na komputer i przejrzyjcie, wybierając to najbardziej korzystne. Gdyby okazało się, że na fotografii pojawiają się cienie, albo inne błyski, całą sesję warto powtórzyć, zwracając uwagę na wyeliminowanie wcześniej popełnionych błędów.

Wybrane zdjęcie możecie lekko wyostrzyć i delikatnie wyretuszować, jeśli tego wymaga. Pamiętajcie też, by nadać mu odpowiedni rozmiar. Gotową fotografię pozostaje już tylko wydrukować na błyszczącym papierze fotograficznym w wymaganej liczbie egzemplarzy.