Złota godzina w fotografii – jak ją obliczyć i dobrze wykorzystać?

złota godzina w fotografii

Jeśli choć odrobinę interesujesz się fotografią, na pewno słyszałeś o istnieniu tzw. złotej godziny. Jest to wyjątkowy z punktu widzenia fotografa czas, w którym można stworzyć naprawdę magiczne zdjęcia. Złota godzina to czas tuż przed zachodem słońca, kiedy światło jest wyjątkowo ciepłe (ok. 3500K). Pozwala to na tworzenie niezwykłych, klimatycznych fotografii. Specyficzny kąt padania promieni słonecznych, nazywany złotą godziną zaobserwować możemy także niedługo po wschodzie słońca. Te dwie pory dnia warto wykorzystać do fotografowania, zwłaszcza w sezonie letnim i jesiennym. Jak obliczyć, kiedy będzie przypadać złota godzina i jaką dobrze wykorzystać? Na te pytania odpowiedź znajdziecie właśnie w tym tekście.

Złota godzina – kiedy to jest?

Istnieją specjalne aplikacje, pozwalające niemal co do minuty obliczyć, kiedy w danym dniu przypadnie złota godzina. Jednak warto tutaj zachować zdrowy rozsądek i nie kierować się ślepo tym, co mówi nam smartfonowa myśl techniczna. Przeciętny kalendarz także wskaże wam porę zachodu i wschodu słońca. Wystarczy od niej odjąć/dodać godzinę i już mniej więcej wiecie, kiedy udać się na plener. Poczciwy wujek Google też nie będzie z tego robił tajemnicy. A jeśli np. nie macie dostępu do internetu ani kalendarzy to wystarczy trochę poobserwować niebo i światło słoneczne, a wtedy na 100% uda Wam się wstrzelić w złotą godzinę. Aplikacje są więc tutaj zbędne, a wręcz śmieszne. Ukształtowanie terenu i ogólne położenie miejsca, w którym fotografuje także ma wpływ na czas występowania i trwanie złotej godziny. Nad morzem złota godzina trwa zazwyczaj dłużej niż w górach.

Nie zawsze jest tak złoto…

Choć złota godzina teoretycznie powinna przypadać w okolicach wschodu i zachodu słońca jest wiele czynników, które mogą ją zniweczyć. Zwłaszcza latem może Was zaskoczyć wieczorna burza. Gęste chmury także mogą w pewien sposób zepsuć złotą godzinę, choć w tym wypadku wszystko zależy od tego, czego oczekujecie po fotografiach. Rozproszone przez chmury światło zachodzącego słońca także może dawać fajne efekty na fotografiach, ale złote ono raczej nie będzie. Z kolei poranne mgły w zestawieniu ze złotą godziną stworzą zdjęciowy krajobraz jak z bajki. Trzeba mieć także na uwadze, że światło w czasie złotej godziny może się dość szybko zmieniać, więc fotografowanie tego samego obiektu w przeciągu 10 minut może dać na zdjęciach zupełnie różne efekty. Pamiętajcie o tym.

Złota godzina – jak ją dobrze wykorzystać?

Wybierając się na plenerowe zdjęcia w złotą godzinę musicie mieć zawczasu przygotowaną wizję tego, co chcecie pokazać na zdjęciach. Pamiętajcie, że złota godzina to tylko godzina (a czasem krócej, jeśli warunki atmosferyczne są dynamiczne) i nie będzie czasu na przesadne kombinowanie ze zmianą otoczenia, jeśli miejsce, które wybraliście na zdjęcia okaże się nieodpowiednie.

Złota godzina jest o tyle fajnym czasem, że to niezwykłe światło, jakie wówczas obserwujemy znakomicie sprawdzi się zarówno w fotografii portretowej jak i przy fotografowaniu krajobrazów czy architektury. Fotografując pod słońce warto w złotej godzinie wykorzystać tzw. flarę, czyli specyficzne odbicie promieni słonecznych w obiektywie w postaci półprzezroczystych kolorowych okręgów. Długie cienie rzucane przez fotografowane obiekty także mogą pięknie zagrać na robionych przez Was zdjęciach.

Fotografuj, złotko 😉

Złota godzina najdłużej trwa latem. Często tę niezwykłą grę świateł i cieni można zaobserwować już około godziny 19, więc jeszcze raz polecam obserwację otoczenia, a nie wgapianie się w aplikacje. Latem tak naprawdę przy braku chmur i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych złota godzina może trwać nawet ponad dwie godziny 🙂 Wykorzystajcie więc dobrze ten czas, próbując różnych kadrów, nietypowych ustawień, skupiając się na detalach. Spróbujcie fotografować pod światło, łapać flarę, uchwycić grę świateł i cieni na liściach drzew czy tafli jeziora. Możliwości jest naprawdę wiele i warto je wykorzystać, bo takich zdjęć jak w czasie złotej godziny nie zrobicie o żadnej innej porze dnia. Żaden program do obróbki graficznej, nawet najbardziej zaawansowany, również nie pozwoli na osiągnięcie na zdjęciu takich efektów, jak te, które możecie uchwycić tuż przed zachodem słońca.