Zostań krwiodawcą – wszystko o oddawaniu krwi

oddawanie krwi

Twoja krew może komuś uratować życie

Wakacje to czas, gdy zwykle zapotrzebowanie na krew wzrasta. Magazyny Regionalnych Centrów Krwiodawstwa zaczynają świecić pustkami, a chętnych na oddanie krwi jest mniej niż zazwyczaj. Dlatego chcemy Was dziś zachęcić do podzielenia się z innymi tym cennym darem. Nie zajmie Wam to wiele czasu, a oprócz dumy i poczucia, że robicie coś ważnego, czeka na Was jeszcze kilka mniejszych benefitów. Kto może oddać krew, jakie warunki trzeba spełniać, jak wygląda cały proces pobierania krwi – na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym wpisie.

Kto może oddać krew?

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w przedziale wiekowym od 18 do 65 roku życia. Przy czym potencjalny dawca nie powinien ważyć mniej niż 50 kg – to takie przyjęte minimum. Jak widać wymagania nie są wygórowane, dlatego jeśli nie macie problemów ze zdrowiem i mieścicie się w podanych przedziałach wagowym i wiekowym, zachęcamy by choć raz w życiu podzielić się darem krwi z potrzebującymi. A teraz jest do tego najlepszy czas. Nie będziecie stać w długich kolejkach do oddania krwi, co czasem się zdarza (zwłaszcza w poniedziałki i piątki), a wakacje to okres, kiedy wszyscy są jakoś bardziej zrelaksowani, dlatego może i Wasz stres przed igłą będzie mniejszy 🙂

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby móc oddać krew?

Oprócz wymienionych wcześniej warunków potencjalny krwiodawca powinien przed oddaniem krwi zjeść lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, zalecane jest także wypicie kawy. Kawa podwyższy ciśnienie, więc i krew będzie szybciej płynąć i cała donacja potrwa krócej. W dzień poprzedzający oddanie krwi zalecane jest wypicie od 1,5 do 2 litrów płynów oraz powstrzymanie się od spożywania alkoholu i ograniczenie papierosów. Oprócz tego Twoje podstawowe parametry krwi muszą spełniać określone normy, co zostanie sprawdzone tuż przed samym jej oddaniem. Przebyte zabiegi operacyjne, zrobienie tatuażu, a nawet usunięcie zęba na określony czas także przesuną w czasie możliwość oddania krwi. Szczegółową listę czasowych i trwałych wykluczeń znajdziecie na stronach RCKiK.

Jak wygląda oddawanie krwi?

Po przyjściu do RCKiK lub jednego z terenowych oddziałów na wstępie musicie okazać dokument tożsamości, na którego podstawie zostaniecie zarejestrowani w bazie krwiodawców. Następnie wypełniacie dość obszerny kwestionariusz dotyczący m.in. przebytych chorób, zażywanych leków itp.

Kolejnym miejscem, gdzie zostaniecie skierowani jest pracownia analiz lekarskich, gdzie zbadany zostanie Wasz poziom hemoglobiny. To bardzo ważny składnik krwi, którego zadaniem jest transport tlenu do tkanek. Norma hemoglobiny dla kobiet mieści się w granicach 11,5-16 g/dl, dla mężczyzn wynosi ona 12,5-18 g/dl. Jeśli Wasz poziom hemoglobiny będzie odbiegał od normy, na tym etapie niestety zostaniecie zdyskwalifikowani jako potencjalni dawcy. Jeśli natomiast Wasze parametry krwi mieszczą się w normach, zostaniecie skierowani do gabinetu lekarskiego, gdzie na podstawie wypełnionego przez Was wcześniej kwestionariusza lekarz przeprowadzi krótki wywiad, zmierzy Wasze ciśnienie oraz masę ciała. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, zostaniecie zakwalifikowani do zabiegu oddania krwi. Teraz pozostaje już tylko umycie zgięć łokciowych i można zasiąść na fotel. Wkłucie może trochę boleć, jednak po kilkunastu sekundach przestaniecie czuć ból, a po mniej więcej 5-8 minutach będzie już po wszystkim. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi. Po oddaniu krwi jeszcze przez przynajmniej 15 minut powinniście pozostać na terenie RCKiK, w razie gdybyście poczuli się słabo, co czasem zdarza się nawet najlepszym 🙂 Po oddaniu krwi możecie poprosić o zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy/szkole. Dostaniecie także ekwiwalent energetyczny w postaci 9 czekolad. W dniu, w którym oddajecie krew, należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Dajcie sobie czas na odpoczynek i regenerację.

Krew można oddawać co 8 tygodni, przy czym kobiety nie powinny robić tego częściej niż 4 razy w roku, mężczyźni maksymalnie 6 razy w roku.

Zostań krwiodawcą

Oddanie krwi to naprawdę nic strasznego. Cała procedura – wypełnienie kwestionariusza, badanie i samo pobranie krwi nie powinno zająć więcej niż pół godzin, a świadomość, że dzieląc się swoją krwią możecie uratować komuś życie jest bezcenna. Do tego otrzymujecie dzień zwolnienia z pracy lub szkoły, wspomniane już czekolady, czasem jeszcze jakieś drobne gadżety. Możecie także uzyskać zwrot kosztów dojazdu do RCKiK lub jego oddziału terenowego. Poza tym przy każdym oddaniu krwi macie wykonywane jej badanie. Na podstawie parametrów krwi łatwo można odczytać, że coś niepokojącego dzieje się z Waszym zdrowiem, więc regularnie oddając krew, macie zapewniony regularny monitoring Waszego zdrowia.